Legfrissebb bejegyzések:
2022-01-17
Vadregényes táborozás egy kiskunsági tanyán - ökovíkend
 | részletek
Családdal, iskolai osztállyal vagy csoporttal is érkezhet és akár több napra meg is szállhat a Rendek Ökogazdaság és Tanyamúzeum autentikus Öko vendégházban Kerekegyháza-Kunpusztán...
2022-01-17
Játszva tanulni - táborozás egy kiskunsági tanya ökogazdaságában
 | részletek
Iskolai osztályoknak és csoportoknak ajánljuk jó szívvel a Rendek Ökogazdaság és Tanyamúzeum programjait és autentikus Öko vendégházát Kerekegyháza-Kunpusztán (a Kiskunságban). Szállás és...
2022-01-17
Tanyavilág - Természetközeli élmények gyermekeknek és felnőtteknek
 | részletek
A tanyák világáról részben romantikus gondolatok juthatnak eszünkben, másrészt nagyon távolinak is érezhetjük magunktól. De milyen is valójában a természetközelében élni, állatokat tartani?...
»» minden bejegyzés






Bookmark and Share

Add to Google

eXTReMe Tracker


Herman Ottó Múzeum

A Herman Ottó Múzeum Miskolc legnagyobb múzeuma. Több mint 600 000 műtárgya van. Főleg a régészeti leleteket, ásványokat, festményeket gyűjti, de néprajzi gyűjteménye is jelentős. A képzőművészeti gyűjteményben a magyar festészet szinte minden kiemelkedő alakja képviselteti magát. Régészeti gyűjteményében őskori és honfoglaláskori leletek is nagy számban találhatóak. A Papszer úti épülete műemlék.

A múzeum története

A Borsod-miskolczi Közművelődési és Múzeum Egylet 1899-ben alapította meg az intézményt Borsod-Miskolczi Múzeum néven. 1902. október 26-án nyitották meg a nagyközönség előtt, állandó kiállítása egészen 1914-ig nyitva volt. Első kiállításán a megjelentetett katalógus szerint 3252 darab, közadakozásból összegyűlt tárgyat, műkincset, ásatási leletet mutattak be, raktárában további 3000 tárgy maradt; a közönséget a sajtóban rendszeresen buzdították a múzeum gyűjteményének gyarapítására. A város 1914 elején vette át a múzeumot a működtető egyesülettől, ekkor különült el egymástól a közművelődési/oktatási és a múzeumi funkció. Az I. világháború és a Tanácsköztársaság alatt nagyrészt zárva tartott finanszírozási problémák miatt. 1920-ban a város és a megye közös fenntartású intézményévé vált.
A múzeum Kiállítási Épülete, Herman Ottó szobrával az előtérben

1927-ben, a „bükki kultúra” barlanganyagának tanulmányozására rendezett nemzetközi konferencia apropóján nyílt meg az új állandó kiállítás. A magyarországi jégkorszaki leletek és a mezőkövesdi, hanyatló népművészeti hagyományok bemutatásával országos, sőt európai jelentőségű volt. A múzeum tárgyi gyűjteménye ekkoriban érte el a 45 000 darabot.

1936-ban Hóman Bálint vallás- és közoktatási miniszter, elismerve a múzeum őstörténeti és néprajzi kutatásokban jelentős szerepét, közgyűjteménnyé minősítette, ami egyben az állami támogatás növekedését is jelentette. Időközben jelentőssé vált a múzeum hagyatéki emlékanyaga is, ezekből Lévay József, Szemere Bertalan, Herman Ottó és Szendrey János emlékszobáit nyitották meg kiállításokon.

A II. világháború miatt a múzeum 1943 és 1945 közt zárva tartott. 1949-ben államosították. 1953 óta viseli a Miskolchoz szorosan kötődő polihisztor, Herman Ottó nevét. ekkoriban zajlott a régi intézmény részleges átépítése. A kisebb felújítások ellenére 1967-ben a legrégebbi, Papszer úti épület (mely ekkor a főépület volt) északi fala részben leomlott, súlyos károkat okozva a történeti és régészeti gyűjteményben. Az újjáépítés után újra használhatóvá vált Kiállítási Épületben jelenleg az ásványgyűjtemény tekinthető meg.

A Herman Ottó Múzeum 1963 óta a megyei múzeumi szervezet központja. A múzeum több épületben helyezkedik el, a Görgey úti főépület 1952-ben épült fel, akkor a Megyei Pártbizottságnak adott otthont. A múzeumigazgatóság 1980-ban vehette birtokba.

Elérhetőségek:

Cím: 3534 Miskolc Görgey utca 28.
Telefonszám: 0646-560-170;
0646-560-171
Nyitva tartás:
Kapcsolattartó: Dr. Veres László
GPS koordináták: N 48° 6,089' | E 20° 46,789'
E-mail:  hermuz@axelero.hu; titkar@hermuz.hu
Honlap: Herman Ottó Múzeum

Forrás: Wikipédia

 

Kapcsolodó cikkek:






Nemzeti és Történelmi Emlékhelyek látványtérképen





Az oldalon szereplő információk, képek és publikációk szerzői jogvédelem alatt állnak. | Minimum felbontás: 1024 x 768 | Grafika és kivitelezés: Civertan Bt.