Legfrissebb bejegyzések:
2022-01-17
Vadregényes táborozás egy kiskunsági tanyán - ökovíkend
 | részletek
Családdal, iskolai osztállyal vagy csoporttal is érkezhet és akár több napra meg is szállhat a Rendek Ökogazdaság és Tanyamúzeum autentikus Öko vendégházban Kerekegyháza-Kunpusztán...
2022-01-17
Játszva tanulni - táborozás egy kiskunsági tanya ökogazdaságában
 | részletek
Iskolai osztályoknak és csoportoknak ajánljuk jó szívvel a Rendek Ökogazdaság és Tanyamúzeum programjait és autentikus Öko vendégházát Kerekegyháza-Kunpusztán (a Kiskunságban). Szállás és...
2022-01-17
Tanyavilág - Természetközeli élmények gyermekeknek és felnőtteknek
 | részletek
A tanyák világáról részben romantikus gondolatok juthatnak eszünkben, másrészt nagyon távolinak is érezhetjük magunktól. De milyen is valójában a természetközelében élni, állatokat tartani?...
»» minden bejegyzés






Bookmark and Share

Add to Google

eXTReMe Tracker

Kapolcs, tájház, kovácsműhely-múzeum

A XVIII. századi eredetű Kovácsműhely-múzeum épülete a település egyik legrégebbi építészeti, ipartörténeti és néprajzi emléke. A nyeregtetős épület homlokzatait höbörcsös vakolat fedi, a széleken simított keretelésekkel. Déli homlokzata téglalépcsős oromzatú, négyzetes ablak, padlásszellőző és szegmensíves bélletzáradékú ajtó töri át. Az ajtólap eredeti állapotában maradt meg, szép zárcímerrel.

A kovácsműhely és lakóház épületét a homlokzatán lévő évszám szerint 1798-ban emelték. A faluban dolgozó utolsó patkolókovácsé, Vörös Lajos kovács-mesteré volt.

kapolcs
Galéria >>

A Kapolcsi Kulturális és Természetvédelmi Egylet 1990-ben megvásárolta a romos lakóházat és a műhelyt a hozzátartozó kidőlt falú pajtaépülettel és az elhanyagolt kerttel. A falu példaértékű közös összefogásával és Tolvaly Ferenc magánmecenatúrájának segítségével mentették meg az enyészettől és újították fel az épületeket.

A műhely berendezésében a Veszprém Megyei Laczkó Dezső Múzeum segített: raktárkészletéből 250 db eredeti kovácsszerszámmal járult hozzá a korabeli kovácsműhely megújulásához. A lakóházat a falu lakói tárgyi adományainak segítségével - bútorok, tárgyak, szőttesek, fotók - Falumúzeummá alakították át.

Az udvaron jellegzetes, a helyi bognárok által készített, tölgyfa lábakon álló, faragott "hidas" - disznóól áll, mellette kenyérsütő kemence. A pajtából alakították ki az ún. Csigaházat, ahol a falu különböző rendezvényeit - szüreti mulatságokat és esküvőket - is tartanak.

Miklósi-Sikes Csaba





Nemzeti és Történelmi Emlékhelyek látványtérképen





Az oldalon szereplő információk, képek és publikációk szerzői jogvédelem alatt állnak. | Minimum felbontás: 1024 x 768 | Grafika és kivitelezés: Civertan Bt.