Legfrissebb bejegyzések:
2022-01-17
Vadregényes táborozás egy kiskunsági tanyán - ökovíkend
 | részletek
Családdal, iskolai osztállyal vagy csoporttal is érkezhet és akár több napra meg is szállhat a Rendek Ökogazdaság és Tanyamúzeum autentikus Öko vendégházban Kerekegyháza-Kunpusztán...
2022-01-17
Játszva tanulni - táborozás egy kiskunsági tanya ökogazdaságában
 | részletek
Iskolai osztályoknak és csoportoknak ajánljuk jó szívvel a Rendek Ökogazdaság és Tanyamúzeum programjait és autentikus Öko vendégházát Kerekegyháza-Kunpusztán (a Kiskunságban). Szállás és...
2022-01-17
Tanyavilág - Természetközeli élmények gyermekeknek és felnőtteknek
 | részletek
A tanyák világáról részben romantikus gondolatok juthatnak eszünkben, másrészt nagyon távolinak is érezhetjük magunktól. De milyen is valójában a természetközelében élni, állatokat tartani?...
»» minden bejegyzés






Bookmark and Share

Add to Google

eXTReMe Tracker
Kolon - Tájház

"A Csemadok helyi szervezetének kezdeményezésére kezdődött el 1970 nyarán a falusi, paraszti élet hagyományos tárgyainak összegyűjtése. Benéztünk a kamrákba, felmásztunk a padlásokra, kutattunk a pajtákban, istállókban, ládákban, szuszákokban. Lipcsey Gyula, Dodekné Chovan Ilona, Buday János, Balkó Rózsi (Buday), Bacskády Teri, Jókai Mari, Méryné T. Margit, Fazekas József, jómagam és több lelkes csemadokos segített a gyűjtésben. Mezőgazdasági munkaeszközök, háztartási kellékek, népviseleti ruhadarabok, szőttesek, cserépedények, különböző használati tárgyak kerültek elő. Amikor a falu népe látta, hogy itt most komoly dolog készül, már maguktól is hoztak, kínálták a tárgyakat: „János bácsi, még ezt is, enyémet is tegyék oda.”

kolon

A régi iskola egyik nagy termében és a hozzákapcsolódó tanítói lakásban helyeztük el, állítottuk ki az anyagokat. A kiállítás - már most úgy mondtuk, falumúzeum – megnyitására 1970.szeptember 13-án került sor. Nagyszámú közönség előtt Dobos László író, miniszter méltatta a múzeum jelentőségét.

A múzeum fennállásának tizedik évfordulóján a Csemadok KB tízezer koronás támogatásával felújítottuk a nagytermet és átrendeztük az anyagot. Ekkor már a nyitrai járási múzeum is érdeklődni kezdett, és az volt a terv, hogy a gyűjtemény a járási múzeum kihelyezett részlege legyen. Egy dolgozójuk ki is jött leltározni. Vártuk a további lépéseket, ám egy kis idő múltán vettük a hírt, hogy az illető hölgy, aki a leltározást végezte, nyugatra disszidált. Erre aztán az egész ügy abbamaradt. A Nyitrai Nemzeti Bizottság utasítására 1982-ben az épületet ki kellett üríteni, mivel abban gyermekotthont terveztek elhelyezni, ami meg is történt. A gyűjteményt egy üresen álló lakás nyirkos szobájában tároltuk, várva sorsa jobbra fordulását. A járási bizottság alelnöknőjének jóvoltából a falumúzeum számára megvásároltak egy régi parasztházat, telekkel együtt. Sajnos, különböző okokból, csak tizenöt év elteltével, 1998.július 12-én került rá sor, hogy újra megnyithattuk a múzeumot, most már tájházat.

A múzeum, illetve tájház krónikájában találunk bejegyzéseket Belgiumból, Kanadából, Franciaországból, USA-ból, Németországból, Csehországból, Ausztriából, Kárpátaljáról, Erdélyből. Beírták nevüket olyan hazai személyek is, mint Dobos László, Cselényi László, Zs. Nagy Lajos, Mikola Anikó, Lacza Tihamér, Lovicsek Béla, Chovan Lóránt és sokan mások. Megtaláljuk Weöres Sándor, Károlyi Ami, Moldván Domonkos, Lőrince Lajos, Martin György, Mózer Zoltán, Lukácsy András, Szokolay Sándor, Morvay Judit, Almási István, Paládi Kovács Attila, Szentimrei Judit, Mátéffy Béla, Eszterházy Mónika nevét is."

Sándor János
(kolinany.eu)





Nemzeti és Történelmi Emlékhelyek látványtérképen





Az oldalon szereplő információk, képek és publikációk szerzői jogvédelem alatt állnak. | Minimum felbontás: 1024 x 768 | Grafika és kivitelezés: Civertan Bt.