Legfrissebb bejegyzések:
2022-01-17
Vadregényes táborozás egy kiskunsági tanyán - ökovíkend
 | részletek
Családdal, iskolai osztállyal vagy csoporttal is érkezhet és akár több napra meg is szállhat a Rendek Ökogazdaság és Tanyamúzeum autentikus Öko vendégházban Kerekegyháza-Kunpusztán...
2022-01-17
Játszva tanulni - táborozás egy kiskunsági tanya ökogazdaságában
 | részletek
Iskolai osztályoknak és csoportoknak ajánljuk jó szívvel a Rendek Ökogazdaság és Tanyamúzeum programjait és autentikus Öko vendégházát Kerekegyháza-Kunpusztán (a Kiskunságban). Szállás és...
2022-01-17
Tanyavilág - Természetközeli élmények gyermekeknek és felnőtteknek
 | részletek
A tanyák világáról részben romantikus gondolatok juthatnak eszünkben, másrészt nagyon távolinak is érezhetjük magunktól. De milyen is valójában a természetközelében élni, állatokat tartani?...
»» minden bejegyzés






Bookmark and Share

Add to Google

eXTReMe Tracker

Lengyel-Tarányi présház

Hegymagas, Szent György-hegy

A Szent György-hegy déli oldalán, a vele egy időben emelt szobordíszes kápolna közelében áll, a barokk présház. Mindkét épületet a Tóti Lengyel család emeltette 1780-ban. Közismertebb neve későbbi tulajdonosától, a Tarányiaktól származik. Háromtengelyes, íves oromzatú homlokzata előtt áttört mellvédes kőerkély áll két kerekmetszetű kőoszlopon. Tetőzete nyeregtető, héjazata égetett cserép. Belső terei fehérre meszeltek, a külső falakon sárga színű höbörcsös vakolat.

lengyel-tarányi présház

Az oromzatban levő padlásablakok közötti fülkében és az oromzat tetején naiv faragású barokk szobrok, melyek hordón lovagló Bacchus, Cerest, Dianát, Flórát, a görög-mitológiai szőlőműveléssel összefüggő alakjait ábrázolják. Az erkélyre vezető ajtó felett a Lengyel család kőbe faragott címere látható. Az épület alsó szintjén 26 m hosszú, kéthajós, dongaboltozatú pince, felső szintjén az erkélyes nagyszoba mögött kétmenetes elosztásban gazdasági mellékhelyiségek, hátul középpilléres istálló helyezkedik el.

présház

Az eredetileg nádfedeles, igen rossz állapotú épület helyreállítására 1967-68-ban került sor, amikor falai között borozót, éttermet alakítottak ki.

Irodalom: CSEH István: A népi műemlékek védelme 1967-68-ban. Magyar Műemlékvédelem 1967-1968. Bp. 1970. 365-366. - KOPPÁNY Tibor: A Balaton környékének műemlékei. Bp. 1993. 138-139.

(Fotó és leírás: Miklósi-Sikes Csaba, 2007).





Nemzeti és Történelmi Emlékhelyek látványtérképen





Az oldalon szereplő információk, képek és publikációk szerzői jogvédelem alatt állnak. | Minimum felbontás: 1024 x 768 | Grafika és kivitelezés: Civertan Bt.