Legfrissebb bejegyzések:
2022-01-17
Vadregényes táborozás egy kiskunsági tanyán - ökovíkend
 | részletek
Családdal, iskolai osztállyal vagy csoporttal is érkezhet és akár több napra meg is szállhat a Rendek Ökogazdaság és Tanyamúzeum autentikus Öko vendégházban Kerekegyháza-Kunpusztán...
2022-01-17
Játszva tanulni - táborozás egy kiskunsági tanya ökogazdaságában
 | részletek
Iskolai osztályoknak és csoportoknak ajánljuk jó szívvel a Rendek Ökogazdaság és Tanyamúzeum programjait és autentikus Öko vendégházát Kerekegyháza-Kunpusztán (a Kiskunságban). Szállás és...
2022-01-17
Tanyavilág - Természetközeli élmények gyermekeknek és felnőtteknek
 | részletek
A tanyák világáról részben romantikus gondolatok juthatnak eszünkben, másrészt nagyon távolinak is érezhetjük magunktól. De milyen is valójában a természetközelében élni, állatokat tartani?...
»» minden bejegyzés






Bookmark and Share

Add to Google

eXTReMe Tracker
A Felső-Tisza-vidéki Vízügyi Történeti Gyűjtemény történetének leírása


1962-ben az Országos Vízügyi Főigazgatóság tájegységi múzeumok létesítését rendelte el. A Nyíregyházi Vízügyi Igazgatóság vezetése azonnal megkezdte a gyűjtő és szervezőmunkát. A Nyírvíz palotában kialakítottak egy „Múzeumi szobát”15 négyzetméteren, mely napjainkra 160 négyzetméterre bővült.

Összegyűjtötték és restauráltatták a Nyírvíz - palota padlásán tárolt társulati elnökök, igazgatók festett portréit.
Felvették a kapcsolatot a „nagy vizesek” utódaival, örököseivel, akiktől életrajzi adatokat, személyes használati tárgyakat, fotókat, eszközöket sikerült begyűjteni.

Széles körben tájékoztatták a dolgozókat a gyűjtő munka fontosságáról. Ennek kapcsán sok régi eszköz és tárgy került a Gyűjteménybe.
1966-tól megkezdődött az összegyűjtött anyag leltározása, tervek, irattári anyagok szakszerű feldolgozása, a meglévő fotók archiválása. 10 év elteltével egy vezetői döntés alapján megszüntették a Gyűjtemény kezelését és csak 1986-ban került újra rendezés alá.
1989-1994-ig a Nyíregyházi Jósa András Múzeumban „A Felső-Tiszavidék vízügyi múltja” címmel kiállítást rendeztek a Gyűjtemény anyagából.
1988-tól Nyíregyházán a Móricz Zsigmond úton működik a Gyűjtemény. Működési engedélyt 1989. március 31-én kapott.

Mai helyét az épület földszintjén 2002-ben – az épület rekonstrukciója kapcsán – foglalta el. 2004 februárjában nyitotta meg kapuit a felújított, új arculatot nyert Történeti Gyűjtemény.

Az évtizedek alatt összegyűlt anyag – a vízügyi múlt megannyi emléke – nagy meglepetést okoz az idelátogatónak.
Időszaki kiállításokkal, esetenkénti rendkívüli nyitva tartással kedveskedünk az érdeklődőknek. Megünnepeljük a vízügyes évfordulókat, eseményeket.
A”Múzeumok Éjszakáján”meghosszabbított nyitva tartással, különböző témájú kiállításokkal és programokkal várjuk vendégeinket.
A „Kulturális Örökség Napjait”színvonalas bemutatókkal tesszük érdekessé, vonzóvá. Különböző témájú kutatásokhoz, szakdolgozatokhoz, diplomamunkához talál itt forrásanyagot az érdeklődő. Életrajzi anyagok, tanulmányok, monográfiák, tervek, térképek állnak a kutatók rendelkezésére.
Csupán a múlt emlékei iránt érdeklődő is láthat szép tárgyakat, képeket, portrékat.

Gyűjteményünkben találhatók eredeti mérnöki oklevelek a 19. század végéről, a földmérés eszközei: szögprizmák, teodolitok, szintezőműszerek.

Megtalálhatók továbbá a Tisza, Szamos, Túr, Kraszna folyók műszaki tervei, a belvízcsatornák tervdokumentációi. Későbbi évekből vízgazdálkodási keret¬terveket, ár- és belvízvédelmi terveket őrzünk.
Korabeli fotók alapján követ¬hetjük nyomon a műtárgyak, zsilipek, tiltók, szivattyú¬telepek építését. Fotókon láthatjuk a nagy tiszai árvizek romboló munkáját
Maketteken ismerkedhe¬tünk az istrángos cölöp¬verővel, a Szamoson a múlt században működött hajómalommal.
A kubikos talicska és kor¬dély modellje felidézi a nehéz fizikai munkát, melyet őseink végeztek annak érdekében, hogy mederbe tereljék a vizeket.
Régi irodai eszközöket, írógépeket, számológépeket, rajzeszközöket is láthatunk. A hírközlés eszközei szemléltetik azt a fejlődést, mely e téren évtizedek alatt végbement.

Az 1750 kötetes múzeumi könyvtárunk becses darabjai a „Vízügyi Közlemények”, melyek 1890-től napjainkig igen értékes műszaki tartalommal bírnak.
Tudatosan gyűjtjük a vízügyi témájú dokumentumokat az utókor részére. Célunk, hogy minél többen megismerkedjenek a vízügy múltjával, jelenével és benne jövőjével is.

A Gyűjtemény helye
Nyíregyháza Móricz Zsigmond u 48
Nyitva tartás: Hétfőtől-csütörtökig 8,00 -12,00-ig
Előzetes bejelentkezésre megbeszélés szerint.
Telefon:42/502-200

Kapcsolodó cikkek:






Nemzeti és Történelmi Emlékhelyek látványtérképen





Az oldalon szereplő információk, képek és publikációk szerzői jogvédelem alatt állnak. | Minimum felbontás: 1024 x 768 | Grafika és kivitelezés: Civertan Bt.