Legfrissebb bejegyzések:
2022-01-17
Vadregényes táborozás egy kiskunsági tanyán - ökovíkend
 | részletek
Családdal, iskolai osztállyal vagy csoporttal is érkezhet és akár több napra meg is szállhat a Rendek Ökogazdaság és Tanyamúzeum autentikus Öko vendégházban Kerekegyháza-Kunpusztán...
2022-01-17
Játszva tanulni - táborozás egy kiskunsági tanya ökogazdaságában
 | részletek
Iskolai osztályoknak és csoportoknak ajánljuk jó szívvel a Rendek Ökogazdaság és Tanyamúzeum programjait és autentikus Öko vendégházát Kerekegyháza-Kunpusztán (a Kiskunságban). Szállás és...
2022-01-17
Tanyavilág - Természetközeli élmények gyermekeknek és felnőtteknek
 | részletek
A tanyák világáról részben romantikus gondolatok juthatnak eszünkben, másrészt nagyon távolinak is érezhetjük magunktól. De milyen is valójában a természetközelében élni, állatokat tartani?...
»» minden bejegyzés






Bookmark and Share

Add to Google

eXTReMe Tracker

Balatonkenese, tájház, egykori népi lakóház

Címe: Balatonkenese, Kossuth u. 6.
Hrsz: 1064.
Funkciója: Tájház.
Műemlék:

A Balaton északi partjának egyik kedvelt üdülőhelye már a koraközépkortól ismert település. Az itt élők fő foglalkozása évszázadokon át a halászat, a szőlőművelés és a földművelés volt, építészete is ennek függvényében alakult. Az 1858 évi kataszteri térképen - többek közt - a jelenlegi Tájház épülete is azonosítható: az utcavonalon áll fésűs beépítésben, Sípos Ferenc tulajdonában.

balatonkenese, tájház

Az épület a továbbiakban is a család tulajdonában maradt 1983-ig, amikor az Országos Műemléki Felügyelőség megvásárolta akkori tulajdonosától, Kósa Jánosné Sípos Irmától, majd megkezdte annak helyreállítását. A munkálatok 1990-ben fejeződtek be és 1991. június 16-án nyitották meg falai között a főleg Vér Lászlóné tanítónő és Kecskés József tanár által összegyűjtött emlékekre támaszkodó helytörténeti kiállítást.

balatonkenese

Az épület a Balaton-melléki népi építészet jellegzetességeit viseli magán. Hosszú, keskeny szalagtelken, egymenetes alaprajzú elrendezést mutat, udvarra néző homlokzata mentén három íves nyílású, négyszögű keresztmetszetű oszlopokra támaszkodó mellvédes gádor húzódik. Innen nyílik a téglaboltozatú előtér, illetve a szabadkéményes dongaboltozatú konyha, az utcára néző gerendás födémekkel ellátott "tisztaszoba", a hátsó szoba és az éléskamara. Az épület folytatásában, szervesen ahhoz épülve a kamara, a kocsiszín és az istálló következik. A felújítás során a ház végébe, annak szélességében egy fedett, de kétoldalt nyitott színt építettek. A házzal szemben az udvaron 1926-ban egy nyári konyhát emeltek.
Az épület falai terméskő lábazaton döngölt föld és vályogtégla. Égetett téglából készültek a boltozatok, a kémény, és az utólagos válaszfal a konyhában. Az épület tetőszerkezete a födémgerendákra állított szarúfapárokból álló üres fedélszék, a tető fedése kévézett náddal történt.

balatonkenese

A háromosztatú épület első szobájában a település helytörténeti emlékei kaptak helyet, többek között megtekinthető az 1894-ben alakult "48-as Kossuth Bizottság" munkásságát bemutató dokumentumok¸ Kecskés József helytörténeti kutató írásai, Váth János (1887-1962) kenesei születésű költő, illetve Csizmadia Károly (1878-1934) parasztköltő verses elbeszélései, családi fotói. A konyha berendezései között 19. századi cserépedények, s más háztartási eszközök, a kamarában a hagyományos háztartás kellékei láthatók. A hátsó lakószobában korabeli enteriőr lett berendezve. A gazdasági épületekben a helyi népi mesterségek kellékei sorakoznak.

Irodalom: KÖH Népi Építészeti Arhívum . - VÉR László: Balatonkenese, Tájház. Balatonkenese, 2006.

(Fotó és leírás: Miklósi-Sikes Csaba, 2007).

Tájház.lap.hu
| Néprajz.lap.hu





Nemzeti és Történelmi Emlékhelyek látványtérképen





Az oldalon szereplő információk, képek és publikációk szerzői jogvédelem alatt állnak. | Minimum felbontás: 1024 x 768 | Grafika és kivitelezés: Civertan Bt.