Legfrissebb bejegyzések:
2022-01-17
Vadregényes táborozás egy kiskunsági tanyán - ökovíkend
 | részletek
Családdal, iskolai osztállyal vagy csoporttal is érkezhet és akár több napra meg is szállhat a Rendek Ökogazdaság és Tanyamúzeum autentikus Öko vendégházban Kerekegyháza-Kunpusztán...
2022-01-17
Játszva tanulni - táborozás egy kiskunsági tanya ökogazdaságában
 | részletek
Iskolai osztályoknak és csoportoknak ajánljuk jó szívvel a Rendek Ökogazdaság és Tanyamúzeum programjait és autentikus Öko vendégházát Kerekegyháza-Kunpusztán (a Kiskunságban). Szállás és...
2022-01-17
Tanyavilág - Természetközeli élmények gyermekeknek és felnőtteknek
 | részletek
A tanyák világáról részben romantikus gondolatok juthatnak eszünkben, másrészt nagyon távolinak is érezhetjük magunktól. De milyen is valójában a természetközelében élni, állatokat tartani?...
»» minden bejegyzés






Bookmark and Share

Add to Google

eXTReMe Tracker

Csopak, vízimalom

Csopakon az elmúlt századokban hat malom őrölte a környéken megtermelt gabonát. Az 1277-ből datált első hiteles oklevél már két malomról tesz említést a Nosztoriba vezető út alatt. A török hódoltság idején egy malom a Tihanyi végvárnak dolgozott és adózott. A XVIII. században az elnéptelenedett, majd újratelepített faluban talált megélhetést - többek között - a Plul család is, amely a következő két évszázadban, valóságos molnár-dinasztiát alakított ki a településen.

csopak, vízimalom
Galéria >>

Volt időszak, amikor ennek a molnár-családnak egyszerre több csopaki vízimalom is a tulajdonában volt.
A mai Kisfaludy u. 28. szám alatti malom helyén már a középkortól kezdve is egy kisebb vízimalom állt. A mai épületet 1910-ben egy bizonyos Molnár Kálmán építette a ma is látható formájában és berendezésével. Az 1940-50-es években a malmot korszerűsítették, villamos maghajtásúra alakították át. A malom jelenleg is működőképes, vízikerekét rekonstruálták, de a malomcsatornából a víz kiapadt.

A kétszintes épület fala kő, fedése cserép. A hosszhomlokzatok fehérre meszeltek, míg a patak felöli véghomlokzat vakolatlan, nyers kőfal. A malomhoz - vele egy időben - két szobából és kamrából álló malomlakást is emeltek.

Az emeletes épületben helyet kapó felülcsapott vízikerekű, félautomata malom a XIX. század derekán került házasság révén a Plul család tulajdonába. Az épületkülső felújításra vár, belsejében kitűnő állapotban megmaradt gépészeti berendezés mellett régi feliratos téglagyűjtemény, népi kerámia tárgyak s néhány korabeli oklevél, könyv és térkép gazdagítja ezt az idegenforgalmi látványosságot.

Fotó és leírás: Miklósi-Sikes Csaba, 2007





Nemzeti és Történelmi Emlékhelyek látványtérképen





Az oldalon szereplő információk, képek és publikációk szerzői jogvédelem alatt állnak. | Minimum felbontás: 1024 x 768 | Grafika és kivitelezés: Civertan Bt.