Legfrissebb bejegyzések:
2022-01-17
Vadregényes táborozás egy kiskunsági tanyán - ökovíkend
 | részletek
Családdal, iskolai osztállyal vagy csoporttal is érkezhet és akár több napra meg is szállhat a Rendek Ökogazdaság és Tanyamúzeum autentikus Öko vendégházban Kerekegyháza-Kunpusztán...
2022-01-17
Játszva tanulni - táborozás egy kiskunsági tanya ökogazdaságában
 | részletek
Iskolai osztályoknak és csoportoknak ajánljuk jó szívvel a Rendek Ökogazdaság és Tanyamúzeum programjait és autentikus Öko vendégházát Kerekegyháza-Kunpusztán (a Kiskunságban). Szállás és...
2022-01-17
Tanyavilág - Természetközeli élmények gyermekeknek és felnőtteknek
 | részletek
A tanyák világáról részben romantikus gondolatok juthatnak eszünkben, másrészt nagyon távolinak is érezhetjük magunktól. De milyen is valójában a természetközelében élni, állatokat tartani?...
»» minden bejegyzés






Bookmark and Share

Add to Google

eXTReMe Tracker

Hőgyészi Német Nemzetiségi gyűjtemény tájháza

A tájház 2001-ben került átadásra. A gyűjtemény hőgyészi, diósberényi, dúzsi, murgai és kalaznói népviseleteket mutat be. Négy helyiséggel rendelkezik: előszoba, konyha, szoba és kamra.

Hőgyészi Német Nemzetiségi gyűjtemény tájháza
Galéria >>

Előszoba
Az előszobában látható egy rokka, mellyel a gyapjút fonták. Abból készült a kötött női rózsás tutyi, melyet a nők nyáron, lábukon viseltek. A falon lévő vitrinben látható a lábbeli mintája és készre kötött díszített formája. A szemben lévő falon férfi lábbelik láthatók, kötött gyapjúzokni és facipő, melyet télen használtak a férfiak. Itt látható még egy diósberényi házaspár: a nő zöld gyapjúszövet ruhát, a férfi fekete öltönyt visel. A falon családi fényképek és törölközőtartó hímzett törölközővel látható.

Konyha
Az előszobától jobbra nyílik a konyha, melynek ebben az esetben két funkciója van. A jobb oldalon egy gyermeksarok került kialakításra. Az eredeti fabölcsőben, korhű ágyneműben és öltözékben egy újszülött látható, mellette egy baba játszóruhában, a másik hőgyészi ünnepi viseletben. A legkisebb kékfestő ruhában világoskék sapkával, ami azt jelenti, hogy fiúgyermek. A sarokban egy lányka áll kalaznói viseletben.Előttük kukoricacsutkából készült játékok láthatók. A konyha bal sarkában egy sarokpadot találhatunk, mely 1927-ben készült. Előtte nagy asztal fonott székekkel. Ez volt a család fő találkozási helye. Az asztal mellett tűzhely, másik oldalon festett láda található. A falon különböző konyhai eszközök vannak polcon elhelyezve. Tovább haladva egy korbeli kis konyhaszekrény látható, belsejében a kornak megfelelő edényeket tartalmaz.

Szoba
Az előszobától balra ajtó nyílik a szobára, ahol ónémet stílusban készült szobabútor található. Jobb oldalt a fal mellett két szekrény áll, bal oldalt egy. Közöttük a két ágy van elhelyezve, az ágyak felett szentképek, középen egy feszület van a falon. A szekrényekben különböző ruhák láthatók: felsőruhák, alsóneműk, ágyneműk, terítők. Az ágyak eredeti módon vannak megvetve, letakarva. A falon levő vitrinben gyönyörű hímzett női mellények láthatók. Két ember nagyságú bábun hőgyészi női ünneplő viselet látható, valamint egy esküvői pár. A menyasszony gyönyörű kamgán anyagból készült fekete pliszírozott szoknyát és egy testhez simuló felsőrészt visel, mely szintén fekete színű. Nyakát körülvevő fehér keményített fodros csipkét egy rózsaszínű szalag övezi, alatta gyöngysorok. A falon látható vitrinben található a menyasszony viaszvirágokkal, gyönggyel és mirtusszal díszített koszorúja. A nagyobb a menyasszony homlokát, a kisebb a kontyba tűzött haját ékesítette. A házaspár mellett egy Singer varrógép látható, ezzel varrták régen a nők saját ruháikat.

Továbblépve látható egy komód polcokkal és két ajtóval, ez is a berendezés tartozéka. A szobában látható még egy kalaznói ünnepi népviselet, mely nagy rózsás brokát anyagból készült, a szoknya széles rakásokkal és fehér, szintén brokát anyagból varrt köténnyel. Kézimunkának itt nyoma sem található, mely Hőgyész és a szomszédos települések népviselete közötti különbséget érzékelteti.

A szobában található még egy gyönyörű fehérbáli ruha, mely többnyire egy elsőáldozói ruha meghosszabbításával, átalakításával készült. A négynapos farsang szombatján a bált a lá nyoknak tartották, melyet fehér bálnak neveztek, mivel itt csak tiszta fehérbe öltözve jelenhettek meg és táncolhattak a lányok. A következő bábu dúzsi viseletet hord, az ing vászonból készült színes hímzéssel. A szoknya fekete selyem, piros rózsákkal szőve.

Mercy gróf a telepeseket vallás szerint is elkülönítette, így Hőgyészre és Dúzsra csak katolikus, Kalaznóra, Murgára viszont csak evangélikus vallásúakat telepített. A különböző települések népviseletei árulkodnak a vallásukról is.

A múzeum berendezése a hőgyészi Német Kisebbségi Önkormányzat tulajdona. 2007-ben a község központjában az Apponyi Kastélyszálló közelében „Ulmer Schach tel” emlékművet állíttatott ősei emlékének tiszteletére.

A múzeum a Hőgyészi Hunyadi János Általános Iskola és Alapfokú Művészetoktatási Intézmény udvarán található. 7191 Hőgyész Fő u. 1–3.
Tel.: 00-36/74-488-182
A múzeum vezetője: Homoródi Károlyné
Tel.: 00-36/20-410-8558
További elérhetőségek: Ament Józsefné és József
Tel.: 00-36/74-488-250
Gyetvai Lászlóné
Tel.: 00-30/20-40-498

Tárlatvezetés magyar és német nyelven, telefonon előre egyeztetett időpontban.

E-mail: postmaster@mshome1.t-online.hu
www.hoegyesz.de





Nemzeti és Történelmi Emlékhelyek látványtérképen





Az oldalon szereplő információk, képek és publikációk szerzői jogvédelem alatt állnak. | Minimum felbontás: 1024 x 768 | Grafika és kivitelezés: Civertan Bt.