Legfrissebb bejegyzések:
2022-01-17
Vadregényes táborozás egy kiskunsági tanyán - ökovíkend
 | részletek
Családdal, iskolai osztállyal vagy csoporttal is érkezhet és akár több napra meg is szállhat a Rendek Ökogazdaság és Tanyamúzeum autentikus Öko vendégházban Kerekegyháza-Kunpusztán...
2022-01-17
Játszva tanulni - táborozás egy kiskunsági tanya ökogazdaságában
 | részletek
Iskolai osztályoknak és csoportoknak ajánljuk jó szívvel a Rendek Ökogazdaság és Tanyamúzeum programjait és autentikus Öko vendégházát Kerekegyháza-Kunpusztán (a Kiskunságban). Szállás és...
2022-01-17
Tanyavilág - Természetközeli élmények gyermekeknek és felnőtteknek
 | részletek
A tanyák világáról részben romantikus gondolatok juthatnak eszünkben, másrészt nagyon távolinak is érezhetjük magunktól. De milyen is valójában a természetközelében élni, állatokat tartani?...
»» minden bejegyzés






Bookmark and Share

Add to Google

eXTReMe Tracker


Mecseki Bányászati Kiállítások

Mecseki Bányászati Múzeum - LINK
FELHÍVJUK A LÁTOGATÓK FIGYELMÉT,
HOGY A KIÁLLÍTÁS FÖLDALATTI RÉSZE
JELENLEG NEM LÁTOGATHATÓ!

Mecseki Bányászati Kiállítások néven a Központi Bányászati Múzeum a Mecsek bányászatát bemutató kiállításait foglaljuk össze.

Szénbányászat

A Mecsek hegység területén feketekőszén telepeiről nagyjából 1769 óta tudunk. A szén kitermelését még a 18. században elkezdték. A kokszolható szenet az Első Dunagőzhajózási Társaság (DGT) 1850-től 100 éven át nagyipari módszerekkel termelte, forgalmazta és hasznosította. A társaság már a 19. század utolsó negyedétől őrizte a bányamunka jellegzetes eszközeit, dokumentumait. A gyűjteményt bemutatták egyebek közt a pécsi (1888) és a millenniumi (1896) kiállításon, valamint a párizsi világkiállításon (1900) is. 1945 után a gyűjteményt a mecseki bányászatban dolgozó vállalatok (Mecseki Szénbányák, Mecseki Ércbányászati Vállalat, Bányászati Aknamélyítő Vállalat) gondoskodtak, immár nemcsak a szén-, de az uránbányászat emlékeit is gyűjtve.

Mecseki Bányászati Múzeum

A Pécsi Bányászati Gyűjteményt (1982-től Mecseki Bányászati Múzeum) 1977-ben nyitották meg a DGT egykori székházában (Pécs, Máris u.). Jelenleg két kiállítása üzemel.

Bányászattörténeti Kiállítás és Könyvtár, József Attila u. 5.

A történeti kiállítás felvillantja az ötven évig tartó éves uránbányászat eseményeit is. Ugyanitt ásvány- és kőzetgyűjteményt is berendeztek.

Földalatti Bányászati Kiállítás, Káptalan u. 3.

A 20. század elején kezdték tervezni, hogy a városi pincerendszert felhasználva egy föld alatti bemutató bányamakettet alakítanak ki, de ezt a sajátos kiállítóhelyet a mintegy 400 m hosszú és 1000 m2 alapterületű, 8–10 m mélyen húzódó pincerendszer újranyitásával csak 1981-ben nyitották meg Állandó Földalatti Kiállítás néven. A „város szívében lévő bánya” lépcsőn közelíthető meg a Káptalan utcából. Az állandó kiállítást 2004-től a Központi Bányászati Múzeum működteti a Mecseki Bányászati Gyűjtemény részeként – új nevét is ekkor kapta.

Uránbányászat

Az Uránércbányászati Kiállítást Kővágószőlősön, a faluközpont volt iskolaépületében (Rákóczi u. 54.) rendezték be. A bemutatott anyag szorosan kapcsolódik a pécsi kiállítóhelyekéhez, az átfogó képalkotáshoz célszerű mindhármat megtekinteni.

Forrás: Wikipédia

Elérhetőségek:

Cím: Pécs
Káptalan utca 3.
Telefonszám: 0672-
Nyitva tartás:
Kapcsolattartó:
GPS koordináták:
E-mail: info@kbm.hu
Honlap: KBM

Kapcsolodó cikkek:






Nemzeti és Történelmi Emlékhelyek látványtérképen





Az oldalon szereplő információk, képek és publikációk szerzői jogvédelem alatt állnak. | Minimum felbontás: 1024 x 768 | Grafika és kivitelezés: Civertan Bt.