Legfrissebb bejegyzések:
2022-01-17
Vadregényes táborozás egy kiskunsági tanyán - ökovíkend
 | részletek
Családdal, iskolai osztállyal vagy csoporttal is érkezhet és akár több napra meg is szállhat a Rendek Ökogazdaság és Tanyamúzeum autentikus Öko vendégházban Kerekegyháza-Kunpusztán...
2022-01-17
Játszva tanulni - táborozás egy kiskunsági tanya ökogazdaságában
 | részletek
Iskolai osztályoknak és csoportoknak ajánljuk jó szívvel a Rendek Ökogazdaság és Tanyamúzeum programjait és autentikus Öko vendégházát Kerekegyháza-Kunpusztán (a Kiskunságban). Szállás és...
2022-01-17
Tanyavilág - Természetközeli élmények gyermekeknek és felnőtteknek
 | részletek
A tanyák világáról részben romantikus gondolatok juthatnak eszünkben, másrészt nagyon távolinak is érezhetjük magunktól. De milyen is valójában a természetközelében élni, állatokat tartani?...
»» minden bejegyzés






Bookmark and Share

Add to Google

eXTReMe Tracker
Naiv Művészek Múzeuma Kecskeméten

A modern házak sűrűjében megbúvó Bánó-házban – megmenekítve így a lebontástól – 1976-ban nyílt meg a múzeum. A kecskemétiek által „gólyás-háznak” is nevezett, hatalmas kőkerítéssel körülvett, részint 18. században, részint pedig a 19. század elején épült barokk kisnemesi kúria sajátos megjelenését a „lekontyolt” oromfallal lezárt és zsalugáteres nyílásokkal „ékített” magas padlástér adja.
A múzeum alapítását Moldován Domokos kezdeményezte még 1969-ben a második népzenei találkozón, aki e célból a városnak adományozta a gyűjteményét. Ez az ország legnagyobb naiv képzőművészeti gyűjteménye, mely jelenleg 2415 festményből és szoborból áll, köztük a művészeti ág legjelesebb magyar alkotóinak – többek között Gajdos János, Győri Elek, Buti István, Süli András és Pethő János – alkotásaival.
Állandó kiállításán („A modern művészet forrásvidéke”) különböző témák – ünnepek, hétköznapok, egyéni, belső világ és természeti környezet – köré csoportosítva jelennek meg az alkotások.
Időszaki tárlatain rendszerint még élő naiv művészek állítják ki legújabb műveiket. A naiv művészet fogalma a 19. század végén került be a köztudatba Henry Rousseau és az ún. vasárnapi festők révén. Alapvetően az olyan autodidakta alkotókat nevezik naivnak, akik megtartva fő foglalkozásukat, a divatos művészeti áramlatokat nem követve, csupán az egyéni kifejezésvágy, ösztön által hajtva alkotnak.
Magyarországon az 1920–1930-as években az ún. őstehetségekkel kezdődött a naiv művészet elismerése. Benedek Péterről például így írt a felfedezője, Bálint Jenő: „Csodálatosan szép vadvirágot téptem az ősi, szűz magyar talajból s ezt gizgazosan, nedvesen és sárosan a talajföldből, gyökerében mutatom fel, lelkesedve.”

Forrás: Sulinet

Kapcsolodó cikkek:






Nemzeti és Történelmi Emlékhelyek látványtérképen





Az oldalon szereplő információk, képek és publikációk szerzői jogvédelem alatt állnak. | Minimum felbontás: 1024 x 768 | Grafika és kivitelezés: Civertan Bt.