Legfrissebb bejegyzések:
2022-01-17
Vadregényes táborozás egy kiskunsági tanyán - ökovíkend
 | részletek
Családdal, iskolai osztállyal vagy csoporttal is érkezhet és akár több napra meg is szállhat a Rendek Ökogazdaság és Tanyamúzeum autentikus Öko vendégházban Kerekegyháza-Kunpusztán...
2022-01-17
Játszva tanulni - táborozás egy kiskunsági tanya ökogazdaságában
 | részletek
Iskolai osztályoknak és csoportoknak ajánljuk jó szívvel a Rendek Ökogazdaság és Tanyamúzeum programjait és autentikus Öko vendégházát Kerekegyháza-Kunpusztán (a Kiskunságban). Szállás és...
2022-01-17
Tanyavilág - Természetközeli élmények gyermekeknek és felnőtteknek
 | részletek
A tanyák világáról részben romantikus gondolatok juthatnak eszünkben, másrészt nagyon távolinak is érezhetjük magunktól. De milyen is valójában a természetközelében élni, állatokat tartani?...
»» minden bejegyzés






Bookmark and Share

Add to Google

eXTReMe Tracker

Ormánysági Néprajzi Gyűjtemény Kákicson

Kiss Géza (1891 - 1947) református lelkész - néprajzkutatónak köszönhetően Kákics az Ormányság egyik "kultikus helyének" tekinthető.

Kiss 1915-től haláláig, 1947-ig dolgozott szülőfalujában, s ebben az időben Kákics az Ormányság egyik szellemi központja volt. (Kiss Géza leginkább az Ormányság kifejezést használta és nem az Ormánságot.)

Itt születtek a vidék népéletét, nyelvjárását bemutató írásai, a húszas - harmincas években itt látogatták meg azok az írók, társadalomtudósak, akikben sikerült felkeltenie az érdeklődést az ormánysági emberek sorsa iránt.

A kákicsi parókia már régóta lakatlan épületében  néprajzi gyűjteményt és helytörténeti kiállítást találunk. Tábla, felirat e kis múzeumra - egyelőre -  nem hívja fel a figyelmet. A kiállítás nem új - alkalmanként fel is keresi egy - egy érdeklődő társaság, de jelentőségéhez mérten mégis nagyon kevesen ismerik.

Kákics

A kiállítás vidék néprajzát, Kákics történetét és Kiss Géza tevékenységét mutatja be. Kiemelkedő jelentőségű az ormánysági fejfagyűjtemény, hiszen ezek a fából faragott sírjelek a temetőkből napjainkra gyakorlatilag teljesen eltűntek.

A gyűjtemény címe: Kákics Petőfi u. 25.

Néprajz.lap.hu | Tájház.lap.hu





Nemzeti és Történelmi Emlékhelyek látványtérképen





Az oldalon szereplő információk, képek és publikációk szerzői jogvédelem alatt állnak. | Minimum felbontás: 1024 x 768 | Grafika és kivitelezés: Civertan Bt.