Legfrissebb bejegyzések:
2022-01-17
Vadregényes táborozás egy kiskunsági tanyán - ökovíkend
 | részletek
Családdal, iskolai osztállyal vagy csoporttal is érkezhet és akár több napra meg is szállhat a Rendek Ökogazdaság és Tanyamúzeum autentikus Öko vendégházban Kerekegyháza-Kunpusztán...
2022-01-17
Játszva tanulni - táborozás egy kiskunsági tanya ökogazdaságában
 | részletek
Iskolai osztályoknak és csoportoknak ajánljuk jó szívvel a Rendek Ökogazdaság és Tanyamúzeum programjait és autentikus Öko vendégházát Kerekegyháza-Kunpusztán (a Kiskunságban). Szállás és...
2022-01-17
Tanyavilág - Természetközeli élmények gyermekeknek és felnőtteknek
 | részletek
A tanyák világáról részben romantikus gondolatok juthatnak eszünkben, másrészt nagyon távolinak is érezhetjük magunktól. De milyen is valójában a természetközelében élni, állatokat tartani?...
»» minden bejegyzés






Bookmark and Share

Add to Google

eXTReMe Tracker
Téli esték a Kiskunságban

A tanyavilágban és a falvakban igen megküzdöttek az ott élők a kemény telek idején! Így van ez mai is... Időben gondoskodni kellett a napi betevőről, a tüzelőről, az állatok eledeléről.

A téli táj gyönyörűséges és egyben kellemetlen is tud lenni, hiszen az alföldön szabadon jár-kel a szél, süvít és hideg ha úgy van kedve... Hordja a havat, csípi az arcot... Szóval... A rövid nappalok után hamar eljön az este, vacsora után az ügyes kezű háziasszonyok elővették kis kosárkájukból az éppen soron lévő hímezni valót.

A hímzés valódi örömet,lelki békét nyújt minden korosztálynak, legyen az száröltés, virágminta lapos hímzéssel vagy éppen egy keresztszemes. (Természetesen ilyenkor stoppolták be a kilyukadt zoknikat... nem dobtak ki semmit amíg lehetett javítani, használhatóvá tenni.)

A nagymamák, anyukák már kislány korukban megtanították az unokákat, kicsi leánykákat a tű forgatására, használatára... Téli estéken a sparhelt vagy kemence melegénél... a petróleum lámpa halvány fényénél szívet melengető tevékenység volt a hímzés.

Egyszerű száröltéssel rendkívül mutatós darabok voltak és ma is azok a falvédők. Vászon anyagra hímezték és szegőszalaggal vagy kézzel öltve körbe kerülték.Ezek a darabok érzéseket,szeretetet üzentek... A fáradt férfiak amikor hazaértek a határból a, ebéd után ledőltek kicsit pihenni, beszélgetniük sem kellett párjukkal, hiszen a falra tekintve megkapták az "üzenetet".

"Hogy mondjam meg néked mennyire szeretlek?"
"Ahogy én szeretlek,nem szeret úgy senki"

Az év minden napján a háziak és vendégek számára lelki békét nyújtó látvány volt a Házi Áldás. A szorgos kezű asszonyok, lányok télen hímeztek, hiszen a tavasz beköszöntével már jött a sok kerti munka. A határ zöldült, várta a szorgos kezeket...

Az itt látható falvédőket az ősz beköszöntésével és a téli estéken hímeztem és hímezek a mai napig. A Kiskunságban termesztett kukorica csutkájából, dióból, szőlő venyigéből, rafijából,maradék anyagokból készítettem babákat. Jó megpihenni, téli estéken alkotni, a lelkünket is táplálni saját alkotásainkkal.

"Ha hiszünk az értékek megbecsülésében, akkor bízhatunk abban, hogy jó ügyet szolgálunk."

Fehér Imréné, Éva
Kiskunsági Hagyományőrző Egyesület alapító tagja





Nemzeti és Történelmi Emlékhelyek látványtérképen





Az oldalon szereplő információk, képek és publikációk szerzői jogvédelem alatt állnak. | Minimum felbontás: 1024 x 768 | Grafika és kivitelezés: Civertan Bt.