Legfrissebb bejegyzések:
2022-01-17
Vadregényes táborozás egy kiskunsági tanyán - ökovíkend
 | részletek
Családdal, iskolai osztállyal vagy csoporttal is érkezhet és akár több napra meg is szállhat a Rendek Ökogazdaság és Tanyamúzeum autentikus Öko vendégházban Kerekegyháza-Kunpusztán...
2022-01-17
Játszva tanulni - táborozás egy kiskunsági tanya ökogazdaságában
 | részletek
Iskolai osztályoknak és csoportoknak ajánljuk jó szívvel a Rendek Ökogazdaság és Tanyamúzeum programjait és autentikus Öko vendégházát Kerekegyháza-Kunpusztán (a Kiskunságban). Szállás és...
2022-01-17
Tanyavilág - Természetközeli élmények gyermekeknek és felnőtteknek
 | részletek
A tanyák világáról részben romantikus gondolatok juthatnak eszünkben, másrészt nagyon távolinak is érezhetjük magunktól. De milyen is valójában a természetközelében élni, állatokat tartani?...
»» minden bejegyzés






Bookmark and Share

Add to Google

eXTReMe Tracker
Ünnepek és hétköznapok/ Az élet és a halál emlékei a 18. századból

Pest Megyei Múzeumok Igazgatósága
- Tragor Ignác Múzeum
Görög Templom Kiállítóterem

2009. június 20 - szeptember 6.


Megnyitó: 2009. június 19., péntek, 17.00 óra

A vendégeket köszönti: Dr. Kálnoki-Gyöngyössy Márton megyei múzeumigazgató

A kiállítást megnyitja: Dr. Soós István történész

Közreműködik: Tőkés Nóra, fuvola

A 18. századi Vác etnikai képe a Fehérek temploma alatti egykori domonkos kriptafeltárást követően árnyaltabbá vált. A korszakról alkotott képet tovább árnyalhatja, ismereteinket gazdagíthatja a csaknem épen maradt festett koporsók, a mumifikálódott tetemek, a viseletek, koporsómellékletek elemzése. A betemetettek nemzetiségi hovatartozása részben a koporsófeliratok, részben a halotti anyakönyvi bejegyzések alapján azonosítható, ezért ez a forrás is kiegészítheti a 18. századi váci polgárságáról való ismereteinket.
A kiállításon a felbecsülhetetlen értékű domonkos kripta anyagának eddig még nem látott legszebb remekei mellett a történeti, néprajzi és képzőművészeti gyűjtemények jelentős tárgyai kerülnek bemutatásra. Először kerül a tárlatlátogatók elé az a 18. századi, Itáliából származó, allegorikus jeleneket ábrázoló festett viaszdombormű kollekció, amelyet egykor Csáky Károly Emmánuel püspök adományozott a múzeumnak. További érdekessége a kiállított anyagnak, hogy a kriptából előkerült viseleti darabok nem csupán a korszak temetkezési kultúráját reprezentálják, hanem a 18. század polgárainak mindennapi megjelenését tükrözik. A pályázati pénzen restaurált felnőtt- és gyermek ünnepi viseletek egykori tulajdonosai még találkozhattak Mária Teréziával, az uralkodó váci látogatása alkalmával.
A több muzeológiai szakágat képviselő muzeológus – történész, néprajzos, művészettörténész – közös munkájaként megvalósuló kiállítás tematikus egységekben mutatja be a 18. századi váci polgárok ünnepeit és hétköznapjait.

A kiállítás ideje alatt különleges múzeumpedagógiai foglalkozásokat is kínálunk:

-    „Így éltünk mi”

Megismerkedünk a kiállítás különböző egységeiben bemutatott réges-régi, ma már nem ismert fogalmakkal, eszközökkel és szokásokkal, mindezt játékos formában, egy-egy korabeli személy bőrébe bújva. Foglalkozásunkat korosztálytól függetlenül minden korcsoport számára ajánljuk.

-     „Mária Terézia nyomában”

Megismerkedünk a királyi látogatás legfőbb helyszíneivel, a kiállításban látható ünnepi viseletek alapján pedig lehetőség nyílik a látogatás lerajzolására és eljátszására. (1. - 4. osztály)

-    „Mesterségem címere…”


Játékos ismerkedés a céhekkel a kiállításban látottak segítségével (5. - 8. osztály, középiskolások)

A foglalkozások ára: 300 Ft/fő
Időtartama: 45 perc/foglakozás


A kiállítás megtekinthető a Pest Megyei Múzeumok Igazgatósága Tragor Ignác Múzeum Görög Templom Kiállítótermében (2600 Vác, Március 15. tér 19.)

2009. június 20-tól szeptember 6-ig, hétfő kivételével 10 és 18 óra között. Info/Tel.: 27/500-750; 27/305-988

www.pmmi.hu

 

Kapcsolodó cikkek:






Nemzeti és Történelmi Emlékhelyek látványtérképen





Az oldalon szereplő információk, képek és publikációk szerzői jogvédelem alatt állnak. | Minimum felbontás: 1024 x 768 | Grafika és kivitelezés: Civertan Bt.