Legfrissebb bejegyzések:
2022-01-17
Vadregényes táborozás egy kiskunsági tanyán - ökovíkend
 | részletek
Családdal, iskolai osztállyal vagy csoporttal is érkezhet és akár több napra meg is szállhat a Rendek Ökogazdaság és Tanyamúzeum autentikus Öko vendégházban Kerekegyháza-Kunpusztán...
2022-01-17
Játszva tanulni - táborozás egy kiskunsági tanya ökogazdaságában
 | részletek
Iskolai osztályoknak és csoportoknak ajánljuk jó szívvel a Rendek Ökogazdaság és Tanyamúzeum programjait és autentikus Öko vendégházát Kerekegyháza-Kunpusztán (a Kiskunságban). Szállás és...
2022-01-17
Tanyavilág - Természetközeli élmények gyermekeknek és felnőtteknek
 | részletek
A tanyák világáról részben romantikus gondolatok juthatnak eszünkben, másrészt nagyon távolinak is érezhetjük magunktól. De milyen is valójában a természetközelében élni, állatokat tartani?...
»» minden bejegyzés






Bookmark and Share

Add to Google

eXTReMe Tracker
Az Év Tájháza

tájházszövetségIdén a Bodrogközben lévő Cigánd, a sárközi Decs, a Bódva-völgyében található Edelény és a Sokorói-dombsághoz tartozó Felpéc tájházai versengtek az "Év Tájháza" díjért, amelyek közül a megtisztelő címet 2013-ban Cigándnak ítélték oda.

A Cigándi Falumúzeumról:

Cigánd település a Bodrogköz egyetlen városa. A település önkormányzata 1999-ben vásárolta meg a falu központjában lévő elhagyatott épületet, melynek építési ideje az 1900-as évek elejére tehető.

Az épület az északi magyar háztípus területéhez tartozik. A vályog falazatú, szarufás tetőszerkezetű és náddal fedett épület két enteriőrében szőttes kiállítás és helytörténeti kiállítás található. A hajdani istálló helyén foglalkoztató terem került kialakításra. A falumúzeum állandó kiállításai hűen mutatják be Cigánd történetét, népi építészetét, lakáskultúráját, népművészetét és a földművelés, valamint a hozzá kapcsolódó mesterségek eszközeit. A kiállítás anyagát 1999-ben Vargáné Dócs Valéria gyűjtötte, melyet az adományozók ajándékba adta a múzeumnak.

A millenneumi ünnepség keretében 2000. augusztus 19-én került sor a falumúzeum megnyitására. A gazdasági épület és a faszerkezetű "táncpajta" megépítésével biztosítottá vált a látogatók kulturált fogadása, és a rendezvények, múzeumpedagógiai foglakozások, fesztiválok, táborok, játszóházak, gyermek és felnőtt kézműves szakkörök igényes kiszolgálása.

Szinte nincs olyan nap, hogy ne sülne apró béles, a kemencében "kőt" béles, ne rotyogna az üst, ne hangzana el egy énekszó, vagy éppen ne emlékeznének meg valamely neves, hagyományos népi ünnepről. Fő a szilvalekvár, készül a kásáskáposzta, korongoznak a gyerekek, messziről jött vendégeket kalauzolnak a lelkes házigazdák. A Falumúzeum vezető szerepet tölt be a hagyományőrző és helyismereti tevékenységek terén: oktató központ minden korosztály számára.





Nemzeti és Történelmi Emlékhelyek látványtérképen





Az oldalon szereplő információk, képek és publikációk szerzői jogvédelem alatt állnak. | Minimum felbontás: 1024 x 768 | Grafika és kivitelezés: Civertan Bt.