Legfrissebb bejegyzések:
2022-01-17
Vadregényes táborozás egy kiskunsági tanyán - ökovíkend
 | részletek
Családdal, iskolai osztállyal vagy csoporttal is érkezhet és akár több napra meg is szállhat a Rendek Ökogazdaság és Tanyamúzeum autentikus Öko vendégházban Kerekegyháza-Kunpusztán...
2022-01-17
Játszva tanulni - táborozás egy kiskunsági tanya ökogazdaságában
 | részletek
Iskolai osztályoknak és csoportoknak ajánljuk jó szívvel a Rendek Ökogazdaság és Tanyamúzeum programjait és autentikus Öko vendégházát Kerekegyháza-Kunpusztán (a Kiskunságban). Szállás és...
2022-01-17
Tanyavilág - Természetközeli élmények gyermekeknek és felnőtteknek
 | részletek
A tanyák világáról részben romantikus gondolatok juthatnak eszünkben, másrészt nagyon távolinak is érezhetjük magunktól. De milyen is valójában a természetközelében élni, állatokat tartani?...
»» minden bejegyzés






Bookmark and Share

Add to Google

eXTReMe Tracker
Időutazás a 35 éves Sóstói Múzeumfaluban

KIÁLLÍTÁS

A 2014. évi jubileum apropóján, a Múzeumfalu nyitva tartásának 35 évét dolgozza fel a Ha lepereg előttünk életünk filmje… Időutazás a 35 éves Sóstói Múzeumfaluban című kiállítás.

sóstó

A tárlat 6 tematikus egységre épül, amelyek közül 3 fundamentuma a ma létező múzeumnak. Az „első alappillér” a dokumentumokat, építési terveket, működési engedélyeket tartalmazza. A második az épületek áttelepítését, bontásokat-építéseket, a rekonstrukciókat, a másolatok elkészítését fogja össze, míg a harmadik egység a múzeumi gyűjtemény köré épül: tárgygyűjtés, feldolgozás, raktározás, s mindezeken túl a tudományos publikációk és kiállítások kaptak itt helyett.

Erre a hármasságra támaszkodva felépítményként az „élővé tétel” fogalmát bontja ki a tárlat. A múzeum befogadó és okító jellege, „kinyitása” a látogatók előtt elengedhetetlen feltétele a sikeres működésnek. Ide tartoznak a nagyrendezvények, családi és gyermekfoglalkozások, műhelyek és még a bennük aktívan tevékenykedő mesteremberek is.

A tematikus egységek bemutatásakor a múzeum néprajzi tárgygyűjteményének jeles darabjaihoz, a ládákhoz fordultak segítségért, nem is véletlenül: a ládák eltérő típusai kivétel nélkül egy-egy tematikához kapcsolhatók. Így jelenik meg a tárlatban a katonaláda, amely a szolgálat letelte után sok családban az iratok tárolására szolgált, az ácsolt láda, amely kivitelezéséből eredően a bontási-építési munkálatokat mutatja be jelképesen, a komódláda, amely a tárgyi anyag gyűjtését reprezentálja. A céhes láda egyértelműen a kismesterségekhez kapcsolódik, a kiállított tulipános láda hosszú éveken át a hagyományos lakodalmakat bemutató rendezvény aktív szereplője volt, most a programok jelképe. Az intézmény bel- és külhoni kapcsolatait, a munkatársak tapasztalatszerző útjait az utazóláda szimbolizálja.

A Múzeumfalu 35 évét ezekből a ládákból „kifutó” diafilmszalagon, a kezdetektől napjainkig sorba rendezett sajtómegjelenések, fotók elevenítik meg. A Rózsáné Bóna Bernadett rendezte kiállítás idén 2014. november 8-ig tekinthető meg, de a téli zárva tartást követően 2015. április 1-jétől ismét látogatható lesz!

(magyarmuzeumok.hu)





Nemzeti és Történelmi Emlékhelyek látványtérképen





Az oldalon szereplő információk, képek és publikációk szerzői jogvédelem alatt állnak. | Minimum felbontás: 1024 x 768 | Grafika és kivitelezés: Civertan Bt.