Legfrissebb bejegyzések:
2022-01-17
Vadregényes táborozás egy kiskunsági tanyán - ökovíkend
 | részletek
Családdal, iskolai osztállyal vagy csoporttal is érkezhet és akár több napra meg is szállhat a Rendek Ökogazdaság és Tanyamúzeum autentikus Öko vendégházban Kerekegyháza-Kunpusztán...
2022-01-17
Játszva tanulni - táborozás egy kiskunsági tanya ökogazdaságában
 | részletek
Iskolai osztályoknak és csoportoknak ajánljuk jó szívvel a Rendek Ökogazdaság és Tanyamúzeum programjait és autentikus Öko vendégházát Kerekegyháza-Kunpusztán (a Kiskunságban). Szállás és...
2022-01-17
Tanyavilág - Természetközeli élmények gyermekeknek és felnőtteknek
 | részletek
A tanyák világáról részben romantikus gondolatok juthatnak eszünkben, másrészt nagyon távolinak is érezhetjük magunktól. De milyen is valójában a természetközelében élni, állatokat tartani?...
»» minden bejegyzés






Bookmark and Share

Add to Google

eXTReMe Tracker


Falumúzeum Hollókőn

A hollókői Falumúzeum Ófalui részén (Kossuth u. 82.) található meg. A látogató megtekintheti a hajdani lakosok életviteléhez szükséges berendezéseket és eszközöket.

1964-ben nyílt meg a hollókői műemlékegyüttes részeként. Múzeumi kiállítóhely. Befogadó épülete ún. egyderekú, 3 helyiséges, vályogból rakott, sárral tapasztott, fehérre meszelt, régi parasztház. Nyeregtetője cserépzsindellyel fedett.. A helyreállításának tervezője:Gazda Anikó. Állandó néprajzi kiállítását a balassagyarmati Palóc Múzeum rendezte be.A falumúzeum egy háromtagú család (gyermek és öreg szülei) életét mutatja be a 19.-20. század fordulóján használt bútortipusok, használati tárgyak és eszközök segítségével.

Az állandó néprajzi kiállításnak helyet adó régi parasztház, három helyiséges. A benne látható berendezés az 1920-as évek lakóházát és életvitelét hivatott bemutatni.

A palóc építészet szép példája. A palóc építészeti rend szerint épült házak: háromosztatúak, alápincézettek és nyeregtetősek, kontyolt tetejűek, deszkamellvédes korláttal rendelkeznek, amelyek a házak többségénél az utcai homlokzat elé is kifutnak. Az utcára néző homlokzat háromszögbe zárt részének, az oromzatnak az anyaga és díszítésmódja éppúgy sajátos Palócföldön, mint a 19. század második harmadától elterjedt kőoszlopos tornác, vagy a tüzelőberendezésnek az a típusa, amely egy szögletes belső tüzelésű és kürtővel ellátott kemencéből, valamint kémény nélküli füstelvezető szerkezetből állt, amelyet a búbos kemence váltott fel.
A parasztházakban általában lakószoba, pitvar és kamra volt. Később a pitvarból az első- és hátsó szobába lehetett jutni. Az első házat aztán tisztaszobává alakították. Az udvar legnagyobb és gazdaságilag legfontosabb építménye a csűr és a pajta.

A palóc bútorok jellegzetes darabjai az ülő- vagy tároló alkalmatosságok (lóca, kisszék, vizesszék stb.) A rózsás, tornyos ágyak, a díszes faragott szekrények vagy ácsolt, festett ládák, a nagyfiókos, úgynevezett terpeszlábú asztalok ugyancsak a palóc lakásberendezés régi emlékei. A lakásokban a szentképek között gyakoriak voltak a párosával elhelyezett úgynevezett „cifratányérok”.

A hagyományos palóc házak többnyire három helyiségből állnak: a tornácról közvetlenül a pitvarba, azaz a konyhába lépett az érkező, ahonnan az utcafront felé a tisztaszoba nyílt, melyet a ház ura lakott családjával, hátrafelé pedig az éléskamra, melyben a gabonát tárolták, és ez volt az idősek hálóhelye is.

Forrás: Wikipédia

Elérhetőségek:

Cím: 3176 Hollókő
Kossuth u. 82.
Telefonszám: 06-32-379-255
Nyitva tartás: Március 1- től december 15-ig hétfőtől vasárnapig 10-18 óra között.
Kapcsolattartó:
GPS koordináták:
E-mail:
falumuzeum.holloko@museum.hu; palocmuzeum@axelero.hu
Honlap: 

 

Kapcsolodó cikkek:






Nemzeti és Történelmi Emlékhelyek látványtérképen





Az oldalon szereplő információk, képek és publikációk szerzői jogvédelem alatt állnak. | Minimum felbontás: 1024 x 768 | Grafika és kivitelezés: Civertan Bt.