Legfrissebb bejegyzések:
2022-01-17
Vadregényes táborozás egy kiskunsági tanyán - ökovíkend
 | részletek
Családdal, iskolai osztállyal vagy csoporttal is érkezhet és akár több napra meg is szállhat a Rendek Ökogazdaság és Tanyamúzeum autentikus Öko vendégházban Kerekegyháza-Kunpusztán...
2022-01-17
Játszva tanulni - táborozás egy kiskunsági tanya ökogazdaságában
 | részletek
Iskolai osztályoknak és csoportoknak ajánljuk jó szívvel a Rendek Ökogazdaság és Tanyamúzeum programjait és autentikus Öko vendégházát Kerekegyháza-Kunpusztán (a Kiskunságban). Szállás és...
2022-01-17
Tanyavilág - Természetközeli élmények gyermekeknek és felnőtteknek
 | részletek
A tanyák világáról részben romantikus gondolatok juthatnak eszünkben, másrészt nagyon távolinak is érezhetjük magunktól. De milyen is valójában a természetközelében élni, állatokat tartani?...
»» minden bejegyzés






Bookmark and Share

Add to Google

eXTReMe Tracker


Vértes Múzeum


A csákvári fazekasság története

A község központjában lévő Vértes Múzeumban látható a csákvári fazekasság történetét és néprajzát bemutató kiállítás. A 19.században Csákvár a Dunántúl legjelentősebb fazekasközpontja volt. A mesterség fénykorában, a 19.század első felében közel kétszáz fazekas dolgozott itt, ám a fazekasság múltja a római korig visszavezethető, aminek oka mindenek előtt a közelben található kiváló tűzálló agyagban rejlik. Csákváron azonban nemcsak a tűzálló agyaggal dolgozó fazekasok, hanem a mesterség valamennyi ágát művelő mesterember képviselve volt: tálasok, korsósok és néhány kályhás is dolgozott itt. Érdekessség, hogy a mesteremberek vallásilag és földrajzilag is elkülönültek a községen belül: a fazekasok reformátusok voltak és a Felsővárosban, a korsósok, tálasok katolikusok voltak és az Alsóvárosban éltek.

csákvár
Galéria >>

Csákvárt a kiváló tűzálló agyagból készült használati edényei tették híressé. Dunántúl-szerte keresettek voltak az itt korongolt csíkos fazekak, lakodalmi nagyfazekak, a széles fenekű totya fazekak, ételhordó páros poharak, kuglóf-és tarkedlisütők, lábasok, tepsik a sütésnél, főzésnél használatos edényfélék.

A csákvári fazekasok munkaszervezete, céhe 1778-ban alakult. A csákvári főcéh alá tartozott még 14 környékbeli község fazekassága is. A céh szigorúan szabályozta tagjainak életét. 8-9 éves korban már elkezdődhetett a fazekasjelölt tanulása. Az inasévek alatt a gyerek elsősorban kiszolgált, kéz alá dolgozott és megtanulta néhány egyszerűbb edény korongolását. Ezt követően a legény lett az inasból. Ezen időszak legfontosabb feladata a vándorlás, a tapasztalatszerzés volt. Csak kellő mesterségbeli tudás birtokában lehetett valaki mesterré, amelynek legfontosabb eseménye a remeklés volt, a legénynek egy nagyméretű edényt kellett elkészítenie, amelyet a többi mester elbírált és ezután döntöttek a jelölt mesterré válásáról.

A csákvári fazekasság múltját bemutató kiállításon fazekastermékeket, használati edényeket, valamint egyedi fazekasmunkákat tekinthetünk meg. A céhes életet dokumentumokkal, a céhek életéhez kapcsolódó tárgyakkal idézzük fel.

Elérhetőségek:

Cím: 8083 Csákvár, Kossuth u. 2.
Telefonszám: 0620-945-7194, 0630-417-0804
Nyitva tartás: A néprajzi ház látogatható előzetes bejelentkezés alapján.





Nemzeti és Történelmi Emlékhelyek látványtérképen





Az oldalon szereplő információk, képek és publikációk szerzői jogvédelem alatt állnak. | Minimum felbontás: 1024 x 768 | Grafika és kivitelezés: Civertan Bt.