Legfrissebb bejegyzések:
2022-01-17
Vadregényes táborozás egy kiskunsági tanyán - ökovíkend
 | részletek
Családdal, iskolai osztállyal vagy csoporttal is érkezhet és akár több napra meg is szállhat a Rendek Ökogazdaság és Tanyamúzeum autentikus Öko vendégházban Kerekegyháza-Kunpusztán...
2022-01-17
Játszva tanulni - táborozás egy kiskunsági tanya ökogazdaságában
 | részletek
Iskolai osztályoknak és csoportoknak ajánljuk jó szívvel a Rendek Ökogazdaság és Tanyamúzeum programjait és autentikus Öko vendégházát Kerekegyháza-Kunpusztán (a Kiskunságban). Szállás és...
2022-01-17
Tanyavilág - Természetközeli élmények gyermekeknek és felnőtteknek
 | részletek
A tanyák világáról részben romantikus gondolatok juthatnak eszünkben, másrészt nagyon távolinak is érezhetjük magunktól. De milyen is valójában a természetközelében élni, állatokat tartani?...
»» minden bejegyzés






Bookmark and Share

Add to Google

eXTReMe Tracker


Mátra Múzeum

A Mátra Múzeum Gyöngyös keleti részén, a Mátra felé vezető 24. számú út mellett, az egykori Orczy-kastély épületében kapott helyet. Elsősorban a várossal és a Mátra-vidékkel kapcsolatos emlékeket, dokumentumokat gyűjti, egy részüket állandó kiállításon mutatja be.

Az épület

Az Orczy-kastélyt a család birtokán korábban állott udvarház helyén építtette Orczy (I.) Lőrinc 1770-ben. Az egyemeletes, U-alakú, barokk épületet később többször átépítették. 1826-ban Zofahl Lőrinc tervei szerint egy északi szárnyat hozzáépítve négyzet alakú, zárt, klasszicista stílusú palotává alakították, a belső udvarra nyíló árkádokat befalazták. A palotát és a körülötte kialakított parkot a család leszármazottai 1937-ben eladták a városnak, az ugyancsak átadott berendezésnek és műtárgyaknak azonban később nyoma veszett.

A kastély később többféle célt szolgált, 1958-tól a Mátra Múzeumon kívül itt működött a városi könyvtár, itt raktározták el a ferencesek híres (azóta visszaszolgáltatott) műemlékkönyvtárát is. 1984-ben az épületet a Heves Megyei Múzeumok Igazgatóságának adták át, az egykori kastély azóta a Mátra Múzeumnak ad helyet.

A megyei önkormányzat tulajdonában álló épület és a városi önkormányzat tulajdonában álló Orczy-kert (korábbi nevén Dimitrov-kert) teljes felújítása 2005-ben kezdődött. A régészeti és műemléki feltárás közben több helyiségben korabeli barokk falfestmények kerültek elő. A munkák során kibontották az 1826-ban befalazott árkádokat, üvegtetővel lefedték az addig nyitott belső udvart, új műszaki berendezéseket (világítás, fűtés) szereltek be.

A megújult épületben a múzeum 2007. május 15. óta fogadja látogatóit.

A kiállítások

A múzeum jelenlegi állandó kiállítása tematikailag több önálló részből áll.

A földszinti helyiségekben vadászati és vadászattörténeti tárgyakat, tárlókat láthatunk. Az emeleti termek egy részében természettudományi kiállítás kapott helyet, ahol különleges ásványokat, a Mátrában fellelt kovásodott fatörzseket, különféle kövületeket állítanak ki. A múzeum különlegessége a fedett udvaron felállított mamutcsontváz, mely kb. 80%-ban eredeti csontokból áll. Ez az egyetlen teljesnek tekinthető mamutcsontváz az országban.

Az állandó kiállítás harmadik része a város történetével foglalkozik, bemutatva az egyes korok jellemző tárgyait, dokumentumait. Itt rendezték be azt a külön helyiséget is, amely a gyöngyösi születésű orvos, természettudós és nyelvújító, Bugát Pál munkásságának állít emléket. Szintén az emeleten látható az Orczy-család történetét megörökítő két terem, falait a felújítás során előkerült eredeti barokk falfestmények díszítik.

Bekerített parkban (hrsz.: 1629/1, 1630/16, 1630/27), szabadon álló, négyszög alaprajzú, körülépített udvaros, egyemeletes kastély (1629/2). Kossuth utcai homlokzatához kétoldalt falazott mellvédes vaskerítés csatlakozik, mindkét oldalon egy-egy kapuval megszakítva; a kapupilléreken egymással szembeforduló oroszlánok (Uhrl Ferenc). A kerítés két végénél egy-egy nyolcszög alaprajzú, emeletes gloriette. A parkra néző főhomlokzat középső tengelyében, hat dór oszlopos portikusz, felette erkély. A D-i homlokzat közepén kapu nyílik, az É-i homlokzat két szélén erősen kiugró rizalitok között erkély. A kastély négy homlokzatát koronázó magas frízben ornamentális domborművek találhatók. A földszinti és az emeleti helyiségek részben boltozottak. Falképek: a Ny-i emeleti szárnyban töredékesen, 1780 körül. Az épületben két kapualj, lépcsőház található. Építtette br. Orczy II. Lőrinc a korábbi, 1769-1770 között épült kastély átalakíttatásával (építész: Zofahl Lőrinc ?). A kert Mária u. felőli részén - eredetileg Nadóczy István viszneki sírjára készült - oroszlánszobor másodlagos elhelyezésben, 1841 (Ferenczy István).

Forrás: Wikipédia; Műemlékem  

Elérhetőségek:

Cím:
3200 Gyöngyös Kossuth Lajos utca 40.
Telefonszám: 0637-505-530
Nyitva tartás:
Március 1-től október 31-ig keddtől vasárnapig 10-17 óra között
November 1-től április 30-ig keddtől vasárnapig 10-16 óra között.
Kapcsolattartó:
GPS koordináták: N 47° 47,086' | E 19° 55,919'
E-mail: matramuz@ace.hu
Honlap:
Mátra Múzeum

 

Kapcsolodó cikkek:






Nemzeti és Történelmi Emlékhelyek látványtérképen





Az oldalon szereplő információk, képek és publikációk szerzői jogvédelem alatt állnak. | Minimum felbontás: 1024 x 768 | Grafika és kivitelezés: Civertan Bt.