Legfrissebb bejegyzések:
2022-01-17
Vadregényes táborozás egy kiskunsági tanyán - ökovíkend
 | részletek
Családdal, iskolai osztállyal vagy csoporttal is érkezhet és akár több napra meg is szállhat a Rendek Ökogazdaság és Tanyamúzeum autentikus Öko vendégházban Kerekegyháza-Kunpusztán...
2022-01-17
Játszva tanulni - táborozás egy kiskunsági tanya ökogazdaságában
 | részletek
Iskolai osztályoknak és csoportoknak ajánljuk jó szívvel a Rendek Ökogazdaság és Tanyamúzeum programjait és autentikus Öko vendégházát Kerekegyháza-Kunpusztán (a Kiskunságban). Szállás és...
2022-01-17
Tanyavilág - Természetközeli élmények gyermekeknek és felnőtteknek
 | részletek
A tanyák világáról részben romantikus gondolatok juthatnak eszünkben, másrészt nagyon távolinak is érezhetjük magunktól. De milyen is valójában a természetközelében élni, állatokat tartani?...
»» minden bejegyzés






Bookmark and Share

Add to Google

eXTReMe Tracker


Városi Múzeum Pakson


A paksi Városi Múzeum Paks méltán tiszteletben álló múzeuma, mely állandó és időszakos kiállításoknak és egyéb történelmi rendezvényeknek, kézműves foglalkozásoknak ad helyet, továbbá az épület kőtárában tartanak minden évben különböző történelmi vetélkedő versenyeket általános sikolák diákjai számára.

A középkorban már megtelepedett ferences rend 1752-ben visszatért Paksra, ahol egy viszonylag szerény épületet vettek meg, majd ehhez egy kápolnát építettek (1752. szeptember 20-án Rudnyánszky József a többi birtokos nevében is beleegyezik, hogy a ferencesek házat és kápolnát építsenek), amit 1759-ben március 25-én Klimó György pécsi püspök szentelt fel. A rend nem sokáig működhetett Pakson, mert II. József alatt a kolostort 1789-ben felszámolták. Az épületet az új birtokosai - a Vigyázó család - kúriának építi át. 1791. április 8-án Jankovics Antalné (sz. Nemeskéri Kiss Katalin) végrendeletében szerepel. Később új tulajdonosa lett, így neve Mádi-Kovács kúriára változott. Szépen fásított kertben húzódik meg. 1830 körül épült, klasszicista stílusban. Az épület helyének története azonban ennél korábbra nyúlik vissza. 1759. áldását adja a kápolna felszentelésére.

Az épület a II. világháború után a rendőrségnek ad otthont. Ma ez az épület a Városi Múzeum.

A paksi Városi Múzeum a helyi történeti-néprajzi gyűjteményből létrehozott fiatal intézmény. Alapításáról 1993-ban döntött a város önkormányzata, melynek alapján 1994-ben kezdte meg tevékenységét. Gyűjtőköréhez tartoznak a Paks város közigazgatási területén található régészeti, néprajzi, helytörténeti-újkortörténeti emlékek. A múzeum az óváros szívében álló Cseh-Vigyázó illetve a Mádi Kovács néven ismert műemlék jellegű kúriában található. A főépületben az öt teremből álló állandó kiállítás, valamint az időszaki kiállítások számára létrehozott helyiség, a bolthajtásos, korhűen helyreállított pincében kőtár, melléképületben pedig Pákolitz István költő emlékszobája várja a látogatókat. Az intézmény immár jelentős régészeti-helytörténeti-néprajzi gyűjteménnyel rendelkezik, melynek bemutatására az időszaki kiállítások során kerül sor.

A múzeum igazgatója Rosner Gyula volt, majd nyugdíjazásakor Váradyné Péterfy Zsuzsanna vette át a helyét.

Kiállítások

A múzeum öt állandó berendezettségű és egy ideiglenesen berendezett teremmel rendelkezik. Utóbbi az időszakos kiállításoknak ad otthont. Az I. teremben Őskorból (főként a csiszolatlan kőkorból) származó leleteket találunk. A II. terem az ókori (római és kelta) műemlékeknek ad helyet. Ezek egy jó rész a dunakömlődi Lussoniumból került ide. A III. terem a népvándorlás korából ránkmaradt tárgyakat őrzi, míg a IV. terem a honfoglalás és a középkor paksi kincseit tartogatja az érdeklődőknek. A V. terem már a 19. századra vonatkozik. Itt található az úgynevezett Deák-szoba, ahol a sokat Pakson tartózkodó Deák megmaradt tárgyait állították ki és rekonstruálták szobáját, másolataként annak, ahogy egykor a Szeniczey kúriában állt.
A kommunizmus áldozatainak emlékműve Pákolitz István Emlékháza mellett

Kőtár

Itt különböző szobrok, díszek és sírfeliratok találhatóak. Vegyül az ókori római, a törökkori és az újkori egyházi építmények szobraival, megmaradt épületdarabjaival.

Pákolitz István emlékház

Ez egy külön kisépület, amiben berendezték a híres paksi költő, Pákolitz István házában a család által a múzeumnak felajánlott emlékeit, melyeket kiállítottak. A ház előtt a kommunizmus áldozatainak emlékszobra található.

Saroktelken utcavonalon álló, téglalap alaprajzú, földszintes, részben alápincézett, nyeregtetős épület, északi oldalán kontyolt nyeregtetős toldalékkal. Hosszú, nyugati utcai homlokzata tagolatlan. A kerti homlokzaton enyhén kilépő sarokrizalitok és a középtengelytől balra timpanonos lezárású rizalit, az ebben nyíló kőkeretes ajtóhoz pilléres, mellvédfalas, vaskorlátos, kétkarú lépcsőfeljáró vezet. Alaprajzi rendszere a déli végén kéttraktusos, máshol egytraktusos, oldalfolyosós. A pincében donga-, illetve poroszsüveg boltozat. A főépület síkmennyezetes, a toldalék csehsüveg boltozatos. Részben klasszicista nyílászárók. Feltehetően a helyén állt a 18. századi ferences rendház és kápolna. Több periódusban épült: déli magja 18. századi, ezt a 19. század második negyedében északi irányban bővítették, új udvari homlokzatot alakítva ki. 1945 után belsejét új válaszfalakkal átalakították. 1990-ben a dlii egykori nagyteremben falfestést tártak fel: 1810 körül és 19. század közepe. Helyreállítva: 1994-1995. 1995-től múzeum. Pincéjében kőtár: a Korniss-kúria (trsz.: 4177) falaiból kibontott kőfaragványok és a Szentháromság-oszlop (trsz.: 4186) eredeti szobrai.

Elérhetőségek:

Cím: Paks Deák Ferenc utca 2.
Telefonszám:  0675-510-448
Nyitva tartás:
Május 1 - szeptember 30-ig kedden 10-16 óra között.
Május 1 - szeptember 30-ig szerdától vasárnapig 10-18 óra között.
Október 1 - április 30-ig kedden 10-16 óra között.
Október 1 - április 30-ig szerdától vasárnapig 10-17 óra között.
Kapcsolattartó:
GPS koordináták: N 46° 37,657' | E 18° 52,027'
E-mail:
Honlap: Paksi Városi Múzeum

 

Forrás: Wikipédia , Műemlékem

 

Kapcsolodó cikkek:






Nemzeti és Történelmi Emlékhelyek látványtérképen





Az oldalon szereplő információk, képek és publikációk szerzői jogvédelem alatt állnak. | Minimum felbontás: 1024 x 768 | Grafika és kivitelezés: Civertan Bt.