Legfrissebb bejegyzések:
2022-01-17
Vadregényes táborozás egy kiskunsági tanyán - ökovíkend
 | részletek
Családdal, iskolai osztállyal vagy csoporttal is érkezhet és akár több napra meg is szállhat a Rendek Ökogazdaság és Tanyamúzeum autentikus Öko vendégházban Kerekegyháza-Kunpusztán...
2022-01-17
Játszva tanulni - táborozás egy kiskunsági tanya ökogazdaságában
 | részletek
Iskolai osztályoknak és csoportoknak ajánljuk jó szívvel a Rendek Ökogazdaság és Tanyamúzeum programjait és autentikus Öko vendégházát Kerekegyháza-Kunpusztán (a Kiskunságban). Szállás és...
2022-01-17
Tanyavilág - Természetközeli élmények gyermekeknek és felnőtteknek
 | részletek
A tanyák világáról részben romantikus gondolatok juthatnak eszünkben, másrészt nagyon távolinak is érezhetjük magunktól. De milyen is valójában a természetközelében élni, állatokat tartani?...
»» minden bejegyzés






Bookmark and Share

Add to Google

eXTReMe Tracker

Wosinsky Mór Megyei Múzeum története


A nagy millenniumi intézményalapítások idején hozta létre Tolna vármegye múzeumát Wosinsky Mór apátplébános, európai hírű őskorkutató régész az új gimnázium még üresen álló termeiben. Támogatója és mecénása a híres bibliofil tudós, a Tolna megyei Lengyel községben lakó gróf Apponyi Sándor volt. Határozott és céltudatos munkájának eredményeként a több ezer darabos gyűjteményt önálló épületben helyezték el: 1902-ben végre megnyitotta kapuit a neves építészpáros, Herzog Fülöp és Schikedanz Albert tervei alapján készült neoreneszánsz múzeumpalota. Az intézmény első igazgatójává Wosinsky Mórt nevezték ki. Munkásságát korai halála szakította félbe 1907-ben. 

A múzeum profilja lényegében azóta sem változott, gyűjtőterülete a régészet, néprajz, képző- és iparművészet, irodalomtörténet és újkortörténet. A megyei múzeumhoz a főépületen kívül a Babits Mihály Emlékház, a Megyeházi Kiállítás valamint a Simontornyai Vármúzeum tartozik. A központi épület állandó kiállítása a Tolna megye területén élt emberek életmódjának változásait mutatja be. A földszinti régészeti kiállítás bemutatja a megye történetét az őskortól a 11. századig. Az emeleten a millecentenárium alkalmából megnyílt "Megelevenedett képek. Egy kisváros a századfordulón" című kiállítást valamint a 2006. novemberében megnyílt „Örökségünk. Tolna megye évszázadai” című tárlatot tekinthetik meg az érdeklődők. Itt adunk helyet az időszaki tárlatoknak is.

Intézményünk tudományos és közművelődési tevékenysége igen sokrétű. A kutatások kiterjednek a régészetnek csaknem minden szakágára. A néprajz területén főként a sárközre, az utóbbi években pedig a vallástörténetre vonatkozó kutatásaink jelentősek. Évek óta folynak irodalomtörténeti vizsgálódások elsősorban Babits Mihály és Illyés Gyula munkásságát kutatva. Ipar- és képzőművészeti valamint helytörténeti kutatásaink eredményeként nyílt 2000. szeptember 1-jén, a megyenapi rendezvények keretében "A régi vármegyeháza világa" című impozáns kiállítás a múzeum megyeházi kiállítótermében.
Intézményünk közművelődési tevékenysége során valamennyi számba jöhető korosztályt megcélozza. Az óvodás korú gyermekeknek rendszeresen szervezünk filmvetítéseket, manuális foglalkozásokat, az általános és középiskolás tanulóknak múzeumi tanórákat, honismereti szakkört, évfordulókhoz, rangos eseményekhez kapcsolódva képzőművészeti pályázatokat, versmondó versenyeket, helytörténeti vetélkedőket, ünnepekhez kapcsolódva játszóházi programokat rendezünk. Elsősorban a főiskolások és a felnőtt korosztály érdeklődésére számítva történelmi előadássorozatokat, ismeretterjesztő filmvetítéseket szervezünk.

Tudományos és közművelődési tevékenységünk a fentieken túl kiadványszerkesztésben is megnyilvánul. Ez évben jelent meg az intézmény immár 29. évkönyve. Az elmúlt években intézményünk számos olyan kiadványt jelentetett meg, amely mind tartalmilag, mind formailag méltó az intézmény szelleméhez, ugyanakkor megfelel a mai kor kiadói igényeinek. 

A „Reneszánsz év 2008” országos programsorozathoz intézményünk az „Örökségünk. Tolna megye évszázadai” című kiállítás második termének anyagával kapcsolódik, ahol az ozorai reneszánsz várkastély makettjével, a vár mellett egykoron titokban elásott kincslelettel ismerkedhetnek meg a látogatók. Ugyanitt bepillantást nyerhetnek egy 15. századi Őcsény-oltoványi, kisnemesi otthonba, ahol a levéltári adatok szerint ezidőtáj Berzsenyi Kis Kelemen és családja élt. Az enteriőr egy reneszánsz cserépkályha rekonstrukcióját is bemutatja. A Reneszánsz év 2008. országos programsorozathoz ajánlani tudjuk csoportok számára fenti kiállításban a tárlatvezetést.

A kiállításról előzetes felkészülésként ajánlható pedagógusok és gyermekek számára a múzeum honlapjának megtekintése, melyen korszerű, gömbpanorámás (360 fokos) felvétellel is megtekinthető.
A honlap címe és elérhetősége: www.wmmm.hu .
Egyéb segédanyagként ajánljuk még a múzeum boltjában megvásárolható, ill. a honlapon megrendelhető „Örökségünk. Tolna megye évszázadai” című kiállítás vezetőjét és hozzá multimédiás CD-t (ára: 2.000,- Ft).

 

Kapcsolodó cikkek:






Nemzeti és Történelmi Emlékhelyek látványtérképen





Az oldalon szereplő információk, képek és publikációk szerzői jogvédelem alatt állnak. | Minimum felbontás: 1024 x 768 | Grafika és kivitelezés: Civertan Bt.