Legfrissebb bejegyzések:
2022-01-17
Vadregényes táborozás egy kiskunsági tanyán - ökovíkend
 | részletek
Családdal, iskolai osztállyal vagy csoporttal is érkezhet és akár több napra meg is szállhat a Rendek Ökogazdaság és Tanyamúzeum autentikus Öko vendégházban Kerekegyháza-Kunpusztán...
2022-01-17
Játszva tanulni - táborozás egy kiskunsági tanya ökogazdaságában
 | részletek
Iskolai osztályoknak és csoportoknak ajánljuk jó szívvel a Rendek Ökogazdaság és Tanyamúzeum programjait és autentikus Öko vendégházát Kerekegyháza-Kunpusztán (a Kiskunságban). Szállás és...
2022-01-17
Tanyavilág - Természetközeli élmények gyermekeknek és felnőtteknek
 | részletek
A tanyák világáról részben romantikus gondolatok juthatnak eszünkben, másrészt nagyon távolinak is érezhetjük magunktól. De milyen is valójában a természetközelében élni, állatokat tartani?...
»» minden bejegyzés






Bookmark and Share

Add to Google

eXTReMe Tracker


Arany János Múzeum

Az Arany János Múzeum a Pest Megyei Múzeumok Igazgatóságának szervezeti keretei között működő tájmúzeum Nagykőrösön, a Ceglédi út 19. szám alatt. Állandó kiállításain Arany János nagykőrösi éveinek dokumentumai mellett a várostörténet és a helyi néprajz emlékanyagát tárja a látogatók elé.

Arany János nagykőrösi tanítóskodásának emlékeit, műveinek, leveleinek kéziratait 1910-ben kezdték rendszeresen gyűjteni és azokat a gimnázium épületében helyezték el. A városi múzeum alapjait 1928-ban dr. Dezső Kázmér polgármester vetette meg, amikor alapítványt tett és a város számára felajánlotta könyvtárát, valamint régiség- és növénygyűjteményét. A gyűjteményeket a nyilvánosság elől elzárva őrizték, mivel önálló kiállítóhely ekkor még nem állt rendelkezésre.
A városi múzeumot 1950-ben hozták létre. Tőle függetlenül 1957-ben, a nagykőrösi Arany János Gimnázium fennállásának 400. évfordulóján Arany János Emlékmúzeum is létesült. A városi múzeum élére 1972-ben főállású vezetőt neveztek ki, két évvel később a két múzeumot egyesítették, az Arany-emlékmúzeum anyaga is a városi múzeum épületében kapott helyet. A gyűjtemények válogatott anyagát egyesítő állandó kiállítást 1978-ban nyitották meg a nagyközönség előtt.

Az épület

Az Arany János Múzeum épülete egykor huszárkaszárnya volt, 1836-1838 között épült klasszicista stílusban. A mainál jóval nagyobb, több épületből álló létesítmény falai között az 1848-49. évi szabadságharc idején honvéd huszárezredek állomásoztak. Utána közel száz évig méntelepnek használták. 1945 után az épületegyüttes feleslegesnek bizonyult. Amikor 1950-ben a múzeumi gyűjteményt is itt helyezték el, több épületrészt – köztük egy 200 m-es istállót – lebontottak. 1992-ben alapítványt hoztak létre a múzeum céljaira és az egykori huszárkaszárnya részbeni helyreállítására. A főépület előtt állították fel az ún. Nagy Tanárikar szoborcsoportot. Varga Imre szobrászművész alkotása azoknak a kőrösi gimnáziumi tanároknak állít emléket, akik közül heten – köztük természetesen Arany János – akadémikusok lettek.

Gyűjtemények, kiállítások

A múzeum gyűjteményei közül kiemelkedő a régészeti, a néprajzi és az irodalomtörténeti gyűjtemény, az utóbbi legértékesebb részét természetesen az Arany-kéziratok képezik. A régészeti leletek egyik híres darabja az avarkori fejedelmi kard, mely az állandó kiállítás egyik ékessége. A protestáns temetőkből származó kopjafákból álló népművészeti gyűjtemény az állandó kiállítás egy különálló részén, a hátsó folyosón látható. A gyűjteményeket szakkönyvtár és fotótár egészíti ki.
Az állandó kiállítás Nagykőrös és közvetlen környékének régészeti, történeti, néprajzi és irodalomtörténeti emlékeit, dokumentumait mutatja be. A honfoglalás utáni évszázadokból származó eszközök, ékszerek legszebb darabja a Ludas környéki templomromból előkerült aranyozott körmeneti kereszt. A török hódoltság idején Kőrös talpon tudott maradni, és azt követően az alföldi település fokozatosan mezővárossá alakult.
A 18–19. századból származnak a földművelés helyi mesteremberek által készített szerszámai, a kertgazdálkodás különféle kiállított eszközei. A város nagy hagyományú református főgimnáziumának tanára volt kilenc éven át (1851–1860) Arany János, külön vitrinekben láthatók itteni tartózkodásának emlékei, kéziratai, kis dolgozószobája és más relikviái. A kiállítás a 20. század nagy történelmi változásainak helyi dokumentumaival záródik.

Gyártörténeti időszaki kiállítás

2008. május elején a múzeumban „Volt egyszer egy konzervgyár Nagykőrösön…“ címmel új kiállítás nyílt, mely az egykor nagyhírű, 2007-ben végleg bezárt kőrösi gyár történetét mutatja be. Az első teremben a 111 évig fennállt gyár első fél évszázadának, a második teremben az 1945 utáni időszak emlékei láthatók. A Gschwindt-féle szeszfőzdéből kinőtt gyár sok kőrösi család számára jelentett biztos megélhetést, az 1970-es évektől pedig már az ország egyik vezető konzervgyára volt. 1969-ben a gyár történetének dokumentálására saját múzeumot létesített, ennek részeként elkészítették a termelő berendezések makettjeit is. A gyár megszűnésekor a makettekkel együtt a teljes gyártörténeti anyagot az Arany János Múzeum vette át. Az egy éven át nyitva tartó kiállítás ebből a gyűjteményből ad válogatást.

Forrás: Wikipédia

Elérhetőségek:

Cím: Nagykőrös Ceglédi út 19.
Telefonszám: 0653-350-810
Nyitva tartás:
Nyáron keddtől vasárnapig 10-18 óra között.
Télen keddtől vasárnapig 9-16 óra között.
Kapcsolattartó:
GPS koordináták:
E-mail: pmiajm@matavnet.hu
Honlap: Arany János Múzeum

 

 

Kapcsolodó cikkek:






Nemzeti és Történelmi Emlékhelyek látványtérképen





Az oldalon szereplő információk, képek és publikációk szerzői jogvédelem alatt állnak. | Minimum felbontás: 1024 x 768 | Grafika és kivitelezés: Civertan Bt.