Legfrissebb bejegyzések:
2022-01-17
Vadregényes táborozás egy kiskunsági tanyán - ökovíkend
 | részletek
Családdal, iskolai osztállyal vagy csoporttal is érkezhet és akár több napra meg is szállhat a Rendek Ökogazdaság és Tanyamúzeum autentikus Öko vendégházban Kerekegyháza-Kunpusztán...
2022-01-17
Játszva tanulni - táborozás egy kiskunsági tanya ökogazdaságában
 | részletek
Iskolai osztályoknak és csoportoknak ajánljuk jó szívvel a Rendek Ökogazdaság és Tanyamúzeum programjait és autentikus Öko vendégházát Kerekegyháza-Kunpusztán (a Kiskunságban). Szállás és...
2022-01-17
Tanyavilág - Természetközeli élmények gyermekeknek és felnőtteknek
 | részletek
A tanyák világáról részben romantikus gondolatok juthatnak eszünkben, másrészt nagyon távolinak is érezhetjük magunktól. De milyen is valójában a természetközelében élni, állatokat tartani?...
»» minden bejegyzés






Bookmark and Share

Add to Google

eXTReMe Tracker


Tragor Ignác Múzeum


A váci Tragor Ignác Múzeum régészeti, képzőművészeti, helytörténeti és néprajzi gyűjteményekkel rendelkezik, összesen 16 épületben.

A Tragor Ignác Múzeum a Pest Megyei Múzeumok Igazgatósága keretei között működő területi múzeum, melynek feladata Vác és régiója - három egykori járás területét lefedő közel ötven település - szellemi és anyagi örökségének megőrzése. Múzeumunk régészeti, helytörténeti, néprajzi és művészettörténeti gyűjtőkörrel védi, gyűjti, őrzi, feldolgozza és bemutatja az emberi múlt tárgyi és szellemi dokumentumait.

ÁLLANDÓ KIÁLLÍTÁSOK

HINCZ GYŰJTEMÉNY

Vác, Káptalan utca 16.

Tel.: 27/ 500 750  vagy 27/ 305 988

Nyitva: Előzetes bejelentkezés alapján fogad csoportokat!

Földszint:

“Vác évszázadai” helytörténeti kiállítás

1993-ban nyílt meg a "Vác évszázadai" című régészeti, néprajzi és képzőművészeti tárgyakat bemutató kiállítás a Hincz Gyűjtemény épületében. A régészeti leletanyag segítségével a város és a váci vár története ismerhető meg az őskortól a törökkor végéig terjedő időszak alatt. Kiemelkedő emlékek a Vác-kavicsbányai kelta és avar temető tárgyai, a csörögi honfoglalás kori Karoling típusú kard, valamint a középkori város és vár területén előkerült leletek. A 18-19. századot bemutató egység a török alól felszabaduló város újjáépítését, Migazzi Kristóf püspöksége alatt élt virágkorát, a reformkor és 1848-49-es forradalom és szabadságharc emlékeit, majd kapitalizálódó város mindennapjait mutatja be. Különösen értékesek a 18. századi váci nyomdatermékek, közülük is az első magyar nyelvű szépirodalmi folyóirat, az Uránia, valamint a váci mesterek keze munkáját dicsérő órák. Vác gazdasági életét az évszázadok során a Duna és a város környéki szőlők határozták meg. A kiállítás utolsó egységében a váci jellegzetességekből, a parasztpolgárság életmódjához kapcsolódó emlékanyagból mutatunk be szemelvényeket. A képzőművészeti gyűjtemény olyan becses darabjait, mint a középkori metszeteket, barokk, rokokó portrékat és 19-20. századi rajzokat a régészeti, a történeti és néprajzi kiállításban helyeztük el. A tér lezárásaként a város 19. század végi életének néhány jellemző momentumát – szőlő és borkultúra, dunai hajózás, hétkápolnai búcsú mutatjuk be.
Az emeleten válogatást láthatnak: Hincz Gyula (festő, grafikus,1904-1986) 1926-1950 között készült
műveiből.

MEMENTO MORI – Kriptaleletek a váci Fehérek templomából

Vác, Március 15. tér 19.(pince)

Nyitva: Keddtől-vasárnapig, 10-18 óra között

Tel.: 27/ 305 988

Felbecsülhetetlen értékű kultúrtörténeti kincs került napvilágra 1994-ben Vácon, amikor a Domonkos templom helyreállítási munkálatai során a templom alatti kripta több mint 150 évvel ezelőtt elfalazott lejáratára bukkantak az építők. A megtalált kriptában 262, többnyire jó állapotú színes, díszített koporsóban a 18. század középső harmadától kezdődően, illetve a 19. század elején elhunyt és betemetett, a különleges klímának köszönhetően jó állapotban fennmaradt, spontán mumifikálódott váci polgárok testei nyugodtak; férfiak, nők, gyermekek, mesteremberek, szerzetesek, papok, katonatisztek, hivatalnokok. A többségében a 18. századból származó koporsók, holttestek, a viseletek, lábbelik, fejrevalók, és a temetési kellékek - rózsafüzérek, feszületek, szentképek, érmek, skapulárék - egy része a múzeum “Memento Mori” kiállításán tekinthető meg. A kriptaleletek jelentős része még restaurálás alatt áll.
Az 1998-ban megnyitott állandó kiállítás a főtér egyik lakóházának középkori pincéjében nyert elhelyezést. A meredek lépcsőn a hűvös és mély pincébe leereszkedő látogatót a korabeli Vác látképe mellett azon váci polgárok névsora fogadja, akiket koporsófeliratuk alapján sikerült beazonosítani.
A lejárattól balra eső kisteremben többek között ravatal-rekonstrukciós rajzok, viseleti darabok – lábbelik, fejrevalók, textil-maradványok, gombok, pitykék, szalagok, művirágok – kerültek bemutatásra. A pince impozáns nagytermében festett, színes (sárga, szürke, barna) felnőtt és (kék, zöld) gyermekkoporsók kerültek elhelyezésre. A koporsókon látható Krisztus-ábrázolások, vallásos és halálszimbólumok a korabeli ember vallási világképére, halálhoz való viszonyára is utalnak. A terem hátsó részében Stefanovics György szabómester, egy név szerint nem ismert középkorú polgárasszony és egy csecsemő nyugszik, rekonstruált, az eredeti alapján készült viseletben üvegkoporsóba zárva. Ezáltal a látogatók betekintést nyerhetnek a 18. század végi, 19. század eleji temetkezési, ravatalozási szokásokba.
A terem közepén álló tárlókban a koporsókból előkerült korabeli temetkezési mellékletek láthatók: feszületek, olvasók, érmek, skapulárék.

IDŐSZAKOS KIÁLLÍTÁS

GÖRÖG TEMPLOM KIÁLLÍTÓTEREM
 
Vác, Március 15. tér 19.

Tel.: 27 / 305 988

Nyitva: Keddtől-vasárnapig, 10-18 óra között

A műemlék jellegű barokk templomot 1792-ben építette fel a helyi ortodox közösség egyik tehetős tagja. A váci ortodoxok száma a 19. század végére lecsökkent, nagy részük elmagyarosodott. Napjainkra emléküket már jobbára csak a Görög Templom neve őrzi. A múzeum az épületben 1963-tól rendez időszaki – képzőművészeti, történeti, néprajzi - kiállításokat.
 

 

Elérhetőségek:

Cím: 2600 Vác, Zrínyi utca 41/a
Telefonszám: 0627-500-750
Nyitva tartás:
Kapcsolattartó:
GPS koordináták:
E-mail: kozmuvelodes@pmmi.hu; tragormuzeum@pmmi.hu; tragor.vac@museum.hu
Honlap: 

Adatokat szolgáltatta: Pest Megyei Múzeumok Igazgatósága 

Köszönjük!

 

 

Kapcsolodó cikkek:






Nemzeti és Történelmi Emlékhelyek látványtérképen





Az oldalon szereplő információk, képek és publikációk szerzői jogvédelem alatt állnak. | Minimum felbontás: 1024 x 768 | Grafika és kivitelezés: Civertan Bt.