Legfrissebb bejegyzések:
2022-01-17
Vadregényes táborozás egy kiskunsági tanyán - ökovíkend
 | részletek
Családdal, iskolai osztállyal vagy csoporttal is érkezhet és akár több napra meg is szállhat a Rendek Ökogazdaság és Tanyamúzeum autentikus Öko vendégházban Kerekegyháza-Kunpusztán...
2022-01-17
Játszva tanulni - táborozás egy kiskunsági tanya ökogazdaságában
 | részletek
Iskolai osztályoknak és csoportoknak ajánljuk jó szívvel a Rendek Ökogazdaság és Tanyamúzeum programjait és autentikus Öko vendégházát Kerekegyháza-Kunpusztán (a Kiskunságban). Szállás és...
2022-01-17
Tanyavilág - Természetközeli élmények gyermekeknek és felnőtteknek
 | részletek
A tanyák világáról részben romantikus gondolatok juthatnak eszünkben, másrészt nagyon távolinak is érezhetjük magunktól. De milyen is valójában a természetközelében élni, állatokat tartani?...
»» minden bejegyzés






Bookmark and Share

Add to Google

eXTReMe Tracker


Pécsi kiállítóhelyek

Pécs (Kiejtése magyarul, szlovákul: Pä»kostolie, horvátul Pečuh, németül Fünfkirchen, Pečuj, törökül Peçuy – ejtsd: Pecsuj, a középkorban latinul Quinque Ecclesiae, az ókorban latinul Sopianae) megyei jogú város, Magyarország ötödik legnagyobb városa, a hét regionális központ egyike, Baranya megye székhelye.
A kelta és pannon törzsek lakta vidéken a 2. század elején a rómaiak alapítottak várost Sopianae néven. A település a 4. századra tartományi székhellyé és a korai kereszténység egyik jelentős központjává vált. Az ebből az időszakból származó ókeresztény temetői építményegyüttest az UNESCO Világörökségi Bizottsága 2000 decemberében felvette a világörökségi listára.
A püspökséget közel ezer éve, 1009-ben Szent István király, az ország első egyetemét 1367-ben Nagy Lajos király alapította. (Ma is itt működik az ország legnagyobb létszámú egyeteme, közel 34 ezer hallgatóval.) A középkori Pécset az ország kulturális, művészeti életének egyik központjává tette Janus Pannonius püspök, a magyar humanizmus nagy költője, a latin nyelvű magyar költészet legjelesebb képviselője.
A 150 éves török hódoltság után – e korszak gazdag építészeti emlékeinek megőrzésére nagy figyelmet fordított a város –, 1780-ban Pécs szabad királyi városi rangot kapott Mária Terézia királynőtől. Ezt követően erőteljes polgárosodás, gazdasági fejlődés indult el. Az iparosodás a 19. század első felében jelentősen felgyorsult, a Zsolnay-kerámia, a Littke-pezsgő, az Angster-orgona világhírűvé váltak.
Pécs mindig soknemzetiségű település volt, kulturális rétegek rakódtak egymásra, nemzetiségek hagyományai, értékei ötvöződtek két évezredes története során. Magyarok, horvátok és svábok ma is békében élnek egymással.

A város 2010-ben Essennel és Isztambullal együtt Európa Kulturális Fővárosa lesz.

Múzeumok

Amerigo Tot Múzeum
Csontváry Múzeum
Janus Pannonius Múzeum
Martyn Ferenc Múzeum
Mecseki Bányászati Kiállítások (Földalatti Bányászati Kiállítás és Bányászattörténeti Kiállítás és Könyvtár)
Modern Magyar Képtár
Múzeumutca (a pécsi Káptalan utca; az utca épületeinek többsége múzeum)
Nemes Endre Múzeum
Néprajzi Múzeum
Pécsi Galéria
Postapalota
Reneszánsz Kőtár
Schaár Erzsébet: „Utca”
Szerecsen Múzeumpatika
Természettudományi Múzeum
Várostörténeti Múzeum
Városi Képtár Pécs
Victor Vasarely Múzeum
Zsolnay-mauzóleum
Zsolnay Múzeum

Egyéb művelődési intézmények

Alliance Française
ANK Művelődési Ház
Civil Közösségek Háza
Ifjúsági Ház
Dominikánus Ház
Művészetek és Irodalom Háza
Pécsi Kulturális Központ
Szivárvány Gyermekház

Kulturális események

ICWiP
Pécsi Bordalfesztivál
Pécsi Egyetemi Napok
Pécsi Nemzetközi Felnőttbábfesztivál
Pécsi Nemzetközi Summertime Blues & Jazz Fesztivál
Pécsi Országos Színházi Találkozó
Pécsi Sörmajális
Pécsi Szabadtéri Játékok
Pécsi Táncoló Egyetem
Rockmaraton

Forrás: Wikipédia

 

Kapcsolodó cikkek:






Nemzeti és Történelmi Emlékhelyek látványtérképen





Az oldalon szereplő információk, képek és publikációk szerzői jogvédelem alatt állnak. | Minimum felbontás: 1024 x 768 | Grafika és kivitelezés: Civertan Bt.